Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.4. 2012 16:15

Rusové postaví kosmodrom pro komerční lety. Ponese jméno Gagarina

Rusko bude mít zřejmě nový kosmodrom. Postaví ho společnost Uniparx Development nedaleko rodiště prvního kosmonauta Jurije Gagarina.

Projekt nedaleko obce Klušino se inspiruje americkým vesmírným přístavem Spaceport America, který jeho majitel Richard Branson otevřel loni v poušti v Novém Mexiku.

 

"Chceme kontaktovat Richarda Bransona a zeptat se ho, zda by nám neposkytl část své 'vesmírné flotily'," řekl šéf projektu Alexandr Tarasevič.


ČTĚTE TAKÉ:

Vyzkoušejte si raketu, ve které letěl Gagarin

 

Projekt, kterému se přezdívá Kosmodrom Gagarin, vznikne v souladu s mottem "Země a vesmír pro děti". V areálu kosmodromu bude muzeum a různé atrakace. Kosmodrom bude součástí rekreačních parků v povodí řek Jauza a Vjazma, které se nacházejí ve Smolenské oblasti 200 kilometrů od Moskvy, píše agentura RIA Novosti.

 

Na projektu by se chtěla podílet americká společnost Space Adventures, která se specializuje na vesmírnou turistiku. Klientům nabízí lety v nulové gravitaci a suborbitální vesmírné lety.

 

První soukromé vesmírné letiště Spaceport America bylo otevřeno v říjnu loňského roku. Turistické lety do vesmíru se tam mají být zahájeny v roce 2013. Letenky si už rezervovaly čtyři stovky zájemců. Cena letenky je 200 tisíc dolarů, tedy 3,6 milionu korun.

 

Na hranici vesmíru má zájemce vynést vesmírná loď SpaceShipTwo, která už podstupuje testy.

tn.cz / mediafax / kos