Panika kvůli žertu

Podívejte se! Francie na nohou a 20 zavřených ambasád: Kvůli těmto fotkám

Vtipy o Mohamedovi - 2
Zdroj: Isifa / Facebook
Provokativní obálka Charlie Hebdo rozlítila muslimy...

Celá Francie je v pohotovosti, dneska zůstane zavřených nejméně 20 ambasád napříč muslimskými zeměmi a očekávají se mocné protesty. To vše kvůli pár vtipům o Mohamedovi v satirickém časopise.

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo ve středu vydal číslo, kde je na obálce karikatura Mohameda, kterého v kolečkovém křesle tlačí rabín, a v bublině se píše „to není k smíchu!“ Uvnitř je potom několik vtipů na Mohamedův účet a na některých je muslimský prorok nahý.
 

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius připustil, že karikatury jsou poněkud provokativní a že poté, co svět islámu rozlítila drsná parodie Nevinnost muslimů, jen přilévají olej do ohně, na druhou stranu je podle něj třeba bránit svobodu slova.
 

Karikatury už ve Francii odsoudila řada muslimských organizací, označila je za „velmi nešťastné“ a obávají se, že zesílí napětí a „vyprovokují reakce“. Muslimové totiž považují zpodobňování Mohameda za urážku.

 

Vtipy o Mohamedovi

1
/
4
Zdroj: Isifa / Facebook
Vtipy o Mohamedovi - 4

 

Protestů a násilností se obávají i další autority, a protože je pátek tradičním muslimským dnem modliteb, Francie pro jistotu dnes zavřela na 20 ambasád a zastupitelských úřadů v muslimských zemích. Francouzský premiér Jean-Marc Ayraul také oznámil, že se zakazuje plánovaná demonstrace proti filmu Nevinnost muslimů.

 

 

Zuřivé protesty kvůli dvouhodinovému filmu Nevinnost muslimů, který představuje Mohameda jako podvodníka, sukničkáře a blázna, zesměšňuje ho a zachycuje při sexu, si v muslimských zemích od minulého týdně vyžádaly na 30 obětí, mimo jiné amerického velvyslance v Libyi.
 

hel TN.cz