Pokořitelé Mount Everestu dostanou dvouleté vízum do Nepálu zdarma

Nepál, Mount Everest
Zdroj: oficiální zdroj
Nepál chce podpořit turistický ruch.

Zahraniční horolezci, kteří zdolali nejvyšší horu světa Mount Everest nebo Mount Dhaulagiri, dostanou na dva roky zdarma nepálské vízum, informuje ve čtvrtek agentura Reuters.

Nepál tak chce podpořit turistický ruch.

 

"Zřekneme se poplatků za jejich víza pro návštěvu Nepálu v letech 2010 a 2011, jde o součást plánu na podporu nepálského turismu," řekl Ranjan Aryal, jeden z představitelů ministerstva turismu himálajské země.

 

Mount Everest (8848 metrů) pokořilo od prvního úspěšného výstupu Novozélanďana sira Edmunda Hillaryho a šerpy Tenziga Norgaye v roce 1953 již přes čtyři tisíce lidí. Z tohoto počtu stále žije asi 700 dobrodruhů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Popel Edmunda Hillaryho nebude rozprášen na Mount Everest

 

Nepál vydá bezplatně víza rovněž téměř 200 lidem, kteří vystoupali na vrchol sedmé nejvyšší hory světa Mount Dhaulagiri (8167 metrů), protože na rok 2011 připadá 50. výročí prvního úspěšného výstupu na ni. Poprvé se ji podařilo zdolat švýcarsko-rakouské expedici. Horolezci také získají 50procentní slevu na lezecké poplatky na Dhaulagiri na zbytek roku 2010 a celý příští rok.

 

 

Za povolení výstupu na Dhaulagiri pro zahraničního horolezce si nepálská vláda účtuje pět tisíc dolarů (přes sto tisíc korun).

 

Na území Nepálu leží v himálajském pohoří 14 nejvyšších hor světa. Země se rozhodla příští rok oživit turismus a plánuje nalákat milion návštěvníků. Ročně přitom Nepál navštíví asi polovina tohoto počtu.

 

Turismus tvoří čtyři procenta hrubého domácího produktu země. Negativně ho však ovlivňují politické nepokoje, časté generální stávky, přerušování dopravy a uzavírání silnic.

TN.cz