Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.8. 2009 12:26

Poleťte s námi na Mars, vábí NASA Rusy do vesmíru

Fotografie Marsu z archivů NASA
Zdroj: NASA
Fotografie Marsu z archivů NASA. Dobydou rudou planetu Američané a Rusové společně?

Špičky NASA chtějí s Rusy spolupracovat na programu expedice na Mars.

Anketa

Přistane první člověk na Marsu do roku 2020?

Hlasovalo 140 lidí.
V dobách studené války se o tom mohlo nechat lidem na celém světě jenom zdát. Za několik let by ale mohli dobýt rudou planetu Američané a Rusové společně.


Pilotovaná expedice na Mars by se měla uskutečnit ve spolupráci Spojených států a Ruska spolu s vesmírnými agenturami dalších zemí. Na Mezinárodní letecko-kosmické konferenci v Moskvě to prohlásil šéf programu pilotovaných letů NASA v Rusku Mark Bowman, informuje ruská agentura RIA-Novosti.


"Posádka, která bude pilotovat tuto kosmickou loď, má zastupovat občany mnoha států. Samozřejmě velení letu by měly NASA a Rusko,“ citovala agentura Mediafax Bowmana.


Podle jeho názoru vesmírné agentury dalších zemí by se měly bezprostředně účastnit této expedice. "Myslím, že by to měla být rozhodně mezinárodní posádka,“ dodal.


Bowman soudí, že expedice na Mars může být úspěšná jedině tehdy, pokud všechny země na světě budou na ní pracovat společně. Zástupce NASA v Rusku upozornil na to, že před letem na Mars je nutné ukončit program Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a zorganizovat pilotované lety na Měsíc.

 

Kosmonauti trénují na lety na Mars už teď. Podívejte se.


Dlouhá pouť na Mars


Let na Mars ale rozhodně není otázkou měsíců. I když za amerického prezidenta George Bushe Američané vyhlásili plán na dobytí Marsu do roku 2020, nad projektem visí otazníky. Američané si proto myslí, že by v letu na Mars měly pomoci ruské rakety. To by byl jeden ze způsobů, jak by se člověk mohl objevit na planetě rychleji.


NASA navíc musí šetřit. Jednak Spojené státy trápí finanční krize, navíc se plánuje i návrat na Měsíc, který zatíží rozpočet vesmírné agentury.


Rusové a Američané se poprvé ve vesmíru potkali v roce 1975. Spojily se tam vesmírné lodi Sojuz a Apollo.

ora TN.cz
Reklama