Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Policejní auta hořela. Srážka s davem demonstrantů v Biškeku

Kyrgyzská policie se v pondělí na předměstí hlavního města Biškeku střetla se zhruba tisícovkou rozzuřených demonstrantů vyzbrojených holemi.

Příčina nejnovějších nepokojů v městě od svržení prezidenta Kurmanbeka Bakijeva zatím není úplmě jasná. Policie ale naznačila, že šlo o územní spory týkající se předměstí Biškeku.

PSALI JSME

Kyrgyzstán: Tlak na Bakijeva sílí, na jihu se čekají demonstrace


Příslušníci kyrgyzských bezpečnostních sil vytvořili kordón kolem prostoru, kde se shlukli křičící demonstranti mávající holemi. Přesto se protestujícím podařilo zapálit tři policejní vozidla.


Kyrgyzská opozice svrhla prezidenta Bakijeva v krvavém převratu 7. dubna. Prozatímní vláda, která se poté ujala moci v zemi, nyní čelí odpůrcům loajálním svrženému prezidentu, který se uchýlil do Kazachstánu.V ulicích Biškeku šlo o život. PODÍVEJTE SE NA VIDEO

 

 V Žalalabatu na jihu Kyrgyzstánu, baště Bakijevových příznivců, se v pondělí shromáždilo na jeho podporu asi 1500 lidí.
Prozatímní kyrgyzská vláda ve snaze upevnit svou autoritu v pondělí zveřejnila plán reforem, které by podle jejího názoru měly pomoci "nastolit v zemi demokracii".


Místopředseda dočasného kabinetu Omurbek Tekebajev uvedl, že vláda připravila roční plán, podle kterého by se měla změnit ústava a v září nebo začátkem října uspořádat svobodné parlamentní a prezidentské volby.


Podle Tekebajeva tento "demokratický rozvojový plán" předběžně dostal název "Návrat k demokracii".

tn.cz / Mediafax