Politici a rabíni v USA prali peníze a kšeftovali s orgány

V americkém New Jersey se zatýkalo. V poutech skončilo přes 40 lidí včetně politiků a rabínů.

Policisté a agenti FBI rozbili velký gang, který mimojiné pral špinavé peníze a obchodoval s lidskými orgány. V celách skončili starostové, poslanci, radní i rabíni.


Agenti skupinu sledovali dlouhých deset let než udeřili. Celou tu dobu se jim dařilo vyšetřování držet v tajnosti. Pomáhal jim informátor, který pronikl do spolku rabínů.


Ti pomocí charitativních organizací prali špinavé peníze. Jejich síť sahala z USA až do Izraele a protekly přes ní desítky milionů dolarů.


Od rabínů pak agenti přešli k dalším podezřelým, hlavně místním politikům. V poutech skončili starostové, radní i poslanci.


Policejní akce začala ve čtvrtek krátce po svítání. Mezi obviněnými z korupce jsou například starosta města Hoboken, který údajně vzal úplatky ve výši 25 tisíc (448 tisíc korun).


Guvernér New Jersey Jon Corzine řekl, že "rozsah korupce, která je na tomto zátahu vidět, je prostě překračující všechny meze a nemůže být tolerována. "Jakákoli korupce je neakceptovatelná – kdekoli, kdykoli, u kohokoli," dodal Corzine.


Jeden z rabínů byl obviněn z prodávání lidských ledvin na transplantace. Rabín Levy Izák Rosenbaum získával od lidí v nouzi ledvinu za 10 tisíc dolarů (179 tisíc korun), aby ji pak prodal dál za 160 tisíc dolarů (2,8 milionu korun). S ledvinami údajně obchodoval 10 let.


Podle FBI patří New Jersey ke korupcí nejvíce postiženým americkým státům. Za posledních osm let se tam k braní úplatků přiznalo nebo z něho bylo usvědčeno přes sto veřejných činitelů.

pez, Mediafax TN.cz