Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tragický let

Ponorka Bluefin ztracené letadlo najde do týdne, míní pátrací tým

Mise americké robotické ponorky, která v hlubinách Indického oceánu pátrá po vraku zmizelého malajsijského boeingu, by mohla skončit za pět až sedm dní. Uvedly to dnes australské úřady, které pátrací akce koordinují.

Vojenská ponorka Bluefin už má za sebou šest dlouhých ponorů a prozkoumala svými sonary oblast o rozloze 130 čtverečních kilometrů. Žádné stopy po černé skříňce ani vraku dopravního letadla zatím nenašla.
 

Letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března s 239 lidmi na palubě cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odchýlil z trasy a skončil v Indickém oceánu. Teprve minulý týden se podařilo zachytit možné signály z černých skříněk letounu.
 

Právě v místě, kde byly začátkem dubna signály zachyceny, nyní pracuje robotická ponorka. Jejím úkolem je monitorovat dno oceánu v hloubce 4500 metrů, získaná data pak vyhodnocují odborníci.
 

 

"Dnes v noci Blufin dokončil misi číslo šest v oblasti podmořského pátrání. Získané údaje nyní analyzujeme. Na nic zajímavého jsme dosud nenarazili," citovala televize Sky News jednoho ze členů pátracího týmu.
 

Kromě ponorky po troskách ztraceného boeingu dosud pátrá také asi 12 letadel a 11 lodí. Ty se zaměřují na mořskou hladinu, kde by mohly části stroje plavat.

tn.cz / ČTK / gar