Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 7. 2010

Portál WikiLeaks: Dokumenty o Afghánistánu dokazují válečné zločiny

V tajných vojenských dokumentech, které popisují šest let války v Afghánistánu, jsou důkazy o válečných zločinech. Tvrdí to zakladatel webového portálu WikiLeaks Julian Assange, kterého v pondělí cituje webový portál televize Sky News.

Organizace WikiLeaks, která zveřejňuje tyto informace na internetu, v pondělí volně poskytla 92 000 tajných vojenských dokumentů, které popisují šest let války v Afghánistánu a obsahují mimo jiné informace o dosud nezveřejněných civilních obětech.


PSALI JSME:

Zveřejněny tajné spisy o Afghánistánu. Bílý dům zuří

 

"Ačkoli je na rozhodnutí soudu určit, co je ve výsledku zločin, zdá se, že je v těchto materiálech také svědectví o válečných zločinech." řekl Assange v pondělí v Londýně. Dopad zveřejnění dokumentů přirovnal k otevření policejních archivů ve východním Německu v roce 1992.

 

Dokumenty ukazují, že speciální jednotky americké armády se zapojovaly do operací, při kterých měli být vůdci povstalců zabiti, nikoli však zajati. Americká armáda také měla tajit informace, že Taliban má rakety typu země-vzduch používané k sestřelení letadel.

 

Vlády Spojených států, Británie i Pákistánu zveřejnění dokumentů odsoudily. Ohrozily prý bezpečnost jejich vojáků.

 

WikiLeaks dokumenty poskytla deníkům New York Times a Guardian a týdeníku Der Spiegel. V pondělí je zveřejnila na internetových stránkách http://www.wikileaks.org.

Mediafax
Reklama