Portugalsko nešlo do práce, zemi ochromila generální stávka!

Veřejnou dopravu a další veřejné služby v Portugalsku ochromila ve čtvrtek generální stávka proti úsporným opatřením, které musel Lisabon přijmout výměnou za poskytnutí mezinárodního záchranného úvěru.

Stávku vyhlásily největší portugalské odborové centrály CGTP a UGT, sdružující zhruba 1,2 milionu zaměstnanců převážně dělnických profesí. V důsledku 24 hodinové generální stávky byly zrušeny desítky mezinárodních letů, nejezdí vlaky, autobusy a ani metro v hlavním městě Lisabonu. Prakticky se zastavilo doručování pošty a odvoz odpadu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DALŠÍ STÁVKY V ŘECKU! Proti úsporným opatřením


Statisíce lidí na výzvu odborových svazů protestují proti úsporným opatřením, kterými hodlá vláda snížit státní deficit. To portugalská vláda slíbila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a evropským partnerům za jejich finanční pomoc ve výši 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun).


Stávka zasáhla i vládní instituce, zdravotnictví, školy, pošty a odvoz odpadu. Odborářští předáci nesouhlasí s vládním programem zvýšení daní, snižování mezd a omezování zaměstnaneckých benefitů. Země se přitom nadále potýká s recesí, deficitem veřejných financí a rostoucí nezaměstnaností. Portugalská vláda také například uvalila daň 50 procent na letošní bonusy a zrušila dva bonusy pro státní úředníky v příštím roce, z nichž každý odpovídá měsíčnímu platu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

maš tn.cz / Mediafax