Postřelená kongresmanka Giffordsová je stále v kritickém stavu

Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová se den poté, co byla střelena z bezprostřední blízkosti do hlavy, stále nachází v kritickém stavu.

Lékaři ji drží v umělém spánku, informují v neděli servery stanice BBC a televize FoxNews.

 

Lékaři nemocnice v Tucsonu v Arizoně, kde je Giffordsová hospitalizována, jsou ohledně jejího uzdravení optimističtí.

 

 

Experti se shodují na tom, že případ Giffordsové je velice vzácný, protože průstřel mozku bývá obvykle smrtelný. Doktor Manny Alvarez, poradce televize FoxNews, říká, že střelnou ránu do hlavy přežije zhruba jen pět procent lidí. Většina z nich pak trpí ztrátami paměti nebo jsou postiženi pohybově.

 

"Záleží to na tom, kudy kulka vnikla a kudy vyletěla. Největší šanci na přežití máte, když prolétne zepředu dozadu. Pokud dostanete ránu ze strany, šance je menší," řekl Alvarez.

 

Senátorka Linda Lopezová, blízká známá Giffordsové, uvedla, že kulka jí vlétla do mozku spánkem a vylétla čelem.

 

 

Giffordsová, považovaná za stoupající hvězdu amerických demokratů, je v kritickém stavu od soboty, kdy ji během jejího projevu k veřejnosti v supermarketu v Tucsonu postřelil 22letý Jared Lee Loughner pistolí Glock ráže 9 mm.

 

Loughner v supermarketu vedle Giffordsové postřelil ještě 11 dalších lidí a šest osob zabil. Mezi oběťmi je také devítiletá dívka a nejvyšší arizonský soudce John Roll.

 

Loughner se pokusil v supermarketu zabít co nejvíce lidí, dav ho však přemohl a policie ho vsadila do vazby.

 

Americká politická scéna vyjádřila nad událostí v Tucsonu zděšení. Prezident Barack Obama ji nazval "nevyslovitelnou tragédii pro celý národ".

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax