Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Potopila se jihokorejská válečná loď, možná ji zasáhlo torpédo

Zdroj: TN.cz

Loď jihokorejského námořnictva s více než stovkou vojáků na palubě se potopila ve sporné oblasti Žlutého moře, kterou si nárokuje jak Jižní, tak Severní Korea.

Soul prověřuje, zda nešlo o torpédový útok komunistických sousedů. Vláda Jižní Koreje svolala kvůli incidentu zasedání ministrů bezpečnostních rezortů.

 

Je pravděpodobné, že na lodi zemřelo mnoho členů posádky, námořnictvo ale zatím žádné oběti neoznámilo. Podle jihokorejských médií přežilo nejméně 59 námořníků. Záchranná operace stále pokračuje. "Soustředíme se na záchranu lidí," citovala jihokorejská televizní stanice YTN TV vládní zdroj. Podle místních médií zahájila jiná jihokorejská loď palbu na neznámé plavidlo na druhé straně hranic.


Severní Korea v posledních týdnech uvedla, že hodlá posílit svoji námořní obranu jako odpověď na společná americko-korejská cvičení, která se uskutečnila minulý měsíc.

 

Hranice mezi Korejemi vedoucí Žlutým mořem se v minulosti již několikrát stala dějištěm střetů mezi námořními silami obou zemí. V roce 1999 tu při přestřelce zemřelo 17 severokorejských námořníků. O tři roky později zemřelo dalších 30 Severokorejců a čtyři jihokorejští námořníci.

 

 

tn.cz / ČTK