Pouliční drogová válka na Jamajce má už 73 obětí

Boje policie s narkomafií si na Jamajce vyžádaly životy nejméně 73 lidí.

Nejméně 73 mrtvých si vyžádaly pětidenní boje mezi jamajskou policií a členy drogových gangů v ulicích Kingstonu. Gangsteři brání vydání narkobarona Christophera "Duduse" Cokea před soud do Spojených států, informuje ve čtvrtek agentura Reuters.
 
Čtyři z mrtvých jsou policisté, ostatní oběti jsou civilisté, převážně mladí muži.
 
PSALI JSME:
 
Zástupce velitele jamajské policie Glenmore Hinds novinářům oznámil, že většina z obětí zemřela během razie policie a armády v chudinské čtvrti Tivoli Gardens v západní části Kingstonu. Tato část města je považována za hlavní Cokeovo útočiště.
 
Ve čtvrtek se také bojovalo ve části Kingstonu zvané Kirkland Heights, když se objevily zvěsti, že Coke se skrývá právě tam v domě svého kamaráda. Policie na tuto oblast zaútočila – výsledkem byla dvouhodinová přestřelka a několik mrtvých.
 
Obyvatelé čtvrtí, ve kterých policie Cokea hledá, si stěžují na porušování lidských práv ze strany policistů a vojáků.
 
Jednačtyřicetiletý Coke šéfuje nejvýznamnějšímu drogovému gangu Shower Posse a má podporu části obyvatel Kingstonu, zejména těch nejchudších. Ti ho pokládají za hrdinu a vůdce města, který na rozdíl od vlády pomáhá chudým a udržuje ve slumech pořádek.
 
Nepokoje začaly v neděli, vláda kvůli nim vyhlásila v některých částech Kingstonu výjimečný stav. Přitom podle některých informací Coke už z Jamajky uprchl. Jiné zase říkají, že Coke osobně řídí obranu Tivoli Gardens, nebo že se skrývá v horách.
 
Christopher Coke byl úřady Spojených států obviněn z pašování a organizování prodeje drog v New Yorku. Jeho gang má navíc na svědomí stovky mrtvých. Pokud by byl Coke dopaden a do Spojených států vydán, hrozí mu tam doživotní trest vězení.

Mediafax