Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Děsivý pohled

Používáte palmový olej? Zabíjíte zvířata, varují ochránci

Daň za Palmový olej
Zdroj: TN.cz
Takto podle ochránců přírody trpí orangutani během kácení deštných lesů.

Potraviny a výrobky, v nichž je obsažený palmový olej, jsou dnes běžně k dostání. Najdete ho v čokoládě, margarínech, sušenkách, brambůrkách i v kosmetických přípravcích. Ale ti, kteří tyto výrobky kupují, nevědomky přispívají k největšímu zabíjení primátů v historii.

"Řekněte NE palmovému oleji," vyzývají ochránci přírody. Produkce palmového oleje totiž způsobuje jednu z největších ekologických katastrof na světě, píše National Geographic.


Kvůli získávání palmového oleje se totiž devastuje Borneo a Sumatra, kde se nachází nepřeberné množství unikátních druhů z fauny i flóry. Každou minutu se zničí šest fotbalových hřišť této unikátní přírody. Deštný prales nahrazují plantáže pro pěstování palem, upozorňují ochránci přírody.


Jedněmi z nejvíc trpících tvorů jsou tam orangutani. Denně jich zahyne šest až dvanáct. Kvůli procesu odlesňování jsou tato zvířata upalována, pohřbívána zaživa a často je přejede těžká technika. Orangutani, kteří nezemřou, jsou zajati a prodáni na černém trhu s exotickými zvířaty.

 


Podle oficiálních údajů bylo za posledních dvacet let zabito více než 50 000 orangutanů v důsledku odlesňování kvůli palmovém oleji. Podle odhadů může být džungle za zhruba dvacet let zcela zničená.

 

Ročně se vyrábí asi 50 milionů tun palmového oleje. Nákupem výrobků, které ve složení mají palmový olej, tak nepřímo podporujete obří ekologickou katastrofu. 
 

pet TN.cz