Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Povodně v Austrálii ohrožují další města

Záplavová vlna, která již několik týdnů sužuje Austrálii, se přesouvá do severní části státu Victoria. Povodeň takového rozsahu ve Victorii nepamatují 130 let, píše v sobotu agentura AFP.

Záplavy již postihly ve Victorii 75 měst v oblasti o rozloze 3 600 kilometrů čtverečných. Voda poničila stovky domů.

 

"Je to nejrozsáhlejší povodeň na severozápadě Victorie od doby, co se vedou záznamy. To je přibližně 130 let," uvedla mluvčí státní krizové služby. "Jsme stále v pohotovosti, kvůli dalším městům na severu státu," dodala.

 

Mezi ohroženými městy je také Swan Hill. "Přímo o město strach nemáme, protipovodňový systém hrází je velmi kvalitní a město ochrání," uvedl starosta Swan Hillu Grag Cruickshank. "Máme ale strach o okolní venkovské oblasti," dodal a blížící se vodu přirovnal k "vnitřnímu moři".

 

V severovýchodním státě Queensland udeřily povodně na konci prosince. Zasáhly území o rozloze milion čtverečních kilometrů. Pod vodou se ocitly čtyři desítky měst a osad včetně významného přístavu Brisbane.


ČTĚTE TAKÉ:

Počet obětí záplav v Brazílii přesáhl 700, déšť ustává

 

Celkové škody se odhadují na 20 miliard australských dolarů (zhruba 365 miliard korun). Nejméně 24 lidí přišlo o život, dalších 12 se stále pohřešuje.

 

Za katastrofální povodně je zřejmě odpovědný meteorologický fenomén La Niňa, jež přinesl Queenslandu nejvlhčí rok v historii.

tn.cz / Mediafax