Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Povodňová vlna v Sasku ustupuje, připravuje se na ni Braniborsko

V Sasku se situace po víkendových bleskových povodních, které postihly i sousední Polsko a Česko, pomalu vrací k normálu. Hladina rozvodněné Lužické Nisy v německém Zhořelci a Žitavě z neděle na pondělí klesla a mnoho obyvatel se tak mohlo vrátit do svých domovů.

Na velkou vodu se nyní připravuje Braniborsko, kam by povodňová vlna měla dorazit během pondělí.
 

Nejohroženějším městem je v současnosti severosaský Bad Muskau, kde se nachází i park knížete Pücklera, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tamní úřady očekávají, že hladina Nisy stoupne až na 6,5 metru oproti normálnímu stavu, který je zhruba jeden metr, a přírodní památku se před vodou nepodaří uchránit. Z tamního zámku byly už odvezeny do bezpečí všechny cenné předměty a technika. Evakuováno bylo preventivně také asi 100 obyvatel města.

PODÍVEJTE SE, JAK ZASÁHLY POVODNĚ OBYVATELE HŘENSKA:


 

Do postižených oblastí se vydal německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Některá místa jsou stále odříznuta od dodávek elektrického proudu a pitné vody. Školní výuka v zasažených regionech byla dnes odvolána. Rozsah škod údajně největších záplav od katastrofálních povodní v roce 2002 úřady zatím nevyčíslily.
 

ČTĚTE TAKÉ:

LETECKÉ ZÁBĚRY vodou postižených oblastí
 

V německém Zhořelci klesla hladina Lužické Nisy ráno na 5,25 metru z více než sedmi metrů, kterých dosáhla v neděli. "Očekáváme, že hladina bude dál klesat," prohlásil ráno mluvčí tamního krizového štábu. Saské orgány nyní s obavami hledí především na Labe, které hrozí rozlitím kvůli vodě z rozvodněných českých řek. Meteorologové navíc v Sasku varují před dalšímu srážkami.
 

Na příchod povodní se chystá i sousední spolková země Braniborsko. V jejím hlavním městě Postupimi se odpoledne sejde krizový štáb pod vedení braniborského premiéra Matthiase Platzecka. Úřady předpokládají, že průtok na tamních úsecích Lužické Nisy a Sprévy dosáhne čtvrtého, nejvyššího stupně v pondělí večer nebo v úterý ráno.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK