Požár v Chorvatsku: vítr rozfoukává plameny, magistrála už je v provozu

V Chorvatsku vypukl největší požár letošního léta. Hasičům komplikuje práci silný vítr. Podařilo se však zprovoznit magistrálu.

Po celodenním boji s ohněm se podařilo chorvatským hasičům alespoň zčásti zprovoznit Jadranskou magistrálu, která je hlavní dopravní tepnou podél chorvatského pobřeží. Chorvatský autoklub kolem osmé hodiny večer hlásil, že provoz mezi městy Brela, Krvavica a Makarska je zúžen do jednoho jízdního pruhu a řídí ho policisté.


Ještě v sobotu odpoledne přitom na magistrále stály dlouhé kolony aut, která nemohla přes oblast projet. Uvízly v nich stovky Čechů vracejících se z dovolené. Jediná možnost, jak se z místa dostat do směru na Záhřeb, byla mnohakilometrovou objížďkou přes Gomje Igrane směrem na Vrgorac.


Z oblasti dnes odjížďělo například 14 autobusů cestovní kanceláře Vítkovice Tours. Některé z nich přitom nabraly kvůli objížďce až tříhodinové zpoždění.


Více o odjezdech zájezdů říká výkonný ředitel CK Vítkovice Tours Libor Šugárek.


"Uzavírka magistrály znamená komplikaci zhruba pro tisícovku, maximálně dva tisíce českých občanů," řekl v sobotu odpoledne mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.


Poslechněte si, co dalšího říká Tomio Okamura o situaci českých turistů v Chorvatsku.


S ohněm stále bojují hasiči téměř z celé Dalmácie. Dorazilo k němu asi 250 hasičů s devadesáti vozy. Zatím se jim ale stále nepodařilo dostat plameny pod kontrolu. Pět hasičů museli ošetřit lékaři, protože měli od dýmu podrážděné dýchací orgány a oči. I několik dalších hasičů se lehce zranilo.


Oheň stále rozfoukává silný vítr bura, který fouká z pevniny v rychlosti až 100 kilometrů v hodině. "Situace není zrovna dobrá," řekl v sobotu odpoledne mluvčí hasičů Tomislav Vuko pro rádio Dalmacija. Za největší problém označil právě silný vítr bura, který se ani odpoledne nezmírnil.


Vítr komplikuje situaci i hasičským letadlům a vrtulníkům, která kvůli němu nemohou létat. Tři letadla a tři helikoptéry se vydaly k požáru dnes ráno, ale silný vítr bura je donutil se opět vrátit na základnu. "Požár už z větší části zničil borové lesy na ploše odhadem 500 hektarů," uvedl mluvčí hasičů Dražen Glavina.


Fotogalerie: požár v Chorvatsku

1
/
1
Požár na Makarské v Chorvatsku


Hasičům se podařilo ochránit před ohněm domy ve měste Krvavica, kam se požár v jednu chvíli přiblížil. Vítr ho pak znovu rozfoukal a rozšířil až k městu Promajna, odkud hasiči už ráno evakuovali starší místní obyvatele a turisty z do hotelu v Baška Vodě. V Promajně oheň poškodil i několik aut.


Některé domy lidé společně s hasiči polévají vodou, aby je uchránili před plameny. Obávy mají ze šišek, které v ohni pukají a katapultují se až kilometr daleko. Mohou tak rozšiřovat oheň na další místa v lese.


V pozoru jsou kvůli požáru i lidé z českého velvyslanectví a konzulárních jednatelství v Chorvatsku. Čeští občané jim ale zatím nehlásili žádná zranění ani jiné potíže.


Další informace sdělila Jindra Malá z Konzulátu České republiky v Chorvatsku.


Děsivá záře plamenů byla v noci vidět až sto kilometrů daleko. Požár podle serveru slobodnadalmacija.hr vznikl od zkratu na elektrickém vedení. V oblasti proto v noci nefungovala elekřina. 


Lesy v kopcích Veliko Brdo začaly hořet v pátek večer po deváté hodině. Oheň se během dvou hodin postupně rozšířil ke Krvavici a pak postupoval dál na severozápad k Promajně.

luc TN.cz