Požár v Izraeli si vynutil evakuaci více než 13 tisíc lidí

Izraelské úřady nařídily masovou evakuaci obyvatel z okolí severoizraelského města Haifa, kde běsní jeden z největších lesních požárů v dějinách Izraele. Uvádí to v pátek internetový portál Haaretz.

Do bezpečí bylo přesunuto přes 13 tisíc lidí včetně 600 trestanců a 200 pacientů psychiatrické kliniky.

 

Reportáž z Televizních novin:

 

Evakuace se uskutečnila v pátek brzy ráno místního času. Požár ale mezitím stihl připravit o život 40 lidí. Oběťmi jsou dozorci, kteří měli haifskému vězení pomoct se stěhováním trestanců do jiných zařízení. Po cestě jim ale autobus uvázl uprostřed plamenů a převrátil se.

 

V druhé polovině čtvrtka se plameny, které zachvátily několik stovek hektarů borového lesa, úplně vymkly kontrole hasičů. Kvůli hrozbě požáru museli své domy opustit obyvatelé Denji, prestižní městské části Haify.

 

V pátek kolem čtvrté hodiny ranní místního času ohnivá zeď postoupila k dálnici číslo čtyři, která spojuje severní území Izraele s Tel Avivem. Tam se hasičům podařilo zastavit šíření ohně.

 

Přesto izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že úřady hodlají pokračovat s evakuací obyvatel, aby předešly dalším obětem.

 

Požár o něco dříve označil za "katastrofu bezprecedentního rozsahu" a požádal o pomoc zahraničí.

Mediafax