Požáry v Rusku a Kanadě vytvořily jedovatý mrak nad severní polokoulí

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že kouř z lesních požárů v Rusku a na západě Kanady vytvořil obrovský mrak jedovatých zplodin nad celou severní polokoulí.

Informuje o tom ve čtvrtek agentura RIA-Novosti. Jedovatý oxid uhelnatý, který se uvolňuje při požárech, už byl zaznamenán i mimo území Ruska a Kanady. Satelit Aqua americké vesmírné agentury, který je vybaven přístrojem AIRS (Atmospheric Infrared Sounder) pro infračervený průzkum atmosféry, zachytil změny v koncentraci oxidu uhelnatého ve výšce 5,5 kilometru.

 

PSALI JSME:

V Rusku hoří radioaktivní lesy, do vzduchu se uvolňuje cesium

Rusko stále hoří, Moskva zůstává v zajetí smogu

OSN varuje: Požáry v Rusku urychlí tání arktických ledovců

 

Podle vědců, kteří s AIRS pracují, požáry jen nad evropskou částí Ruska způsobují zvýšení množství oxidu uhelnatého v atmosféře každý den o 700 tisíc tun. Nyní zplodiny z ruských a kanadských požárů vytvořily kolem Země jakýsi kruh, který se posunuje směrem na sever.

 

Situace v Rusku se ale pravděpodobně pozvolna zlepšuje. Ve středu družice Terra zaznamenala 494 požářišť, v úterý to bylo 582. Na jejich likvidaci se podílejí tisíce hasičů, vojáků a dobrovolníků. Zatím si plameny vyžádaly 52 obětí a více než 3500 lidí přišlo o své domovy.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax