Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

snowden jako hanks

Práskač Snowden jako Tom Hanks: Bydlí na letišti v "zemi nikoho"

Snowden - terminál
Zdroj: Isifa.com/oficiální zdroj
Skončí jako Tom Hanks na newyorském letišti?

Edward Snowden, který vyzradil informace o americkém špionážním programu, tráví poslední dny na moskevském letišti Šeremeťjevo. Silně tím připomíná příběh filmu Terminál, ve kterém se Tom Hanks musel nedobrovolně zabydlet na letišti v New Yorku.

Spielbergův film vypráví příběh Východoevropana Viktora Navorského, který přijíždí do New Yorku. Mezitím ale v jeho zemi došlo k vojenskému převratu. Navorski je tak nucen s pasem neexistující země strávit nějakou dobu v tranzitní části Kennedyho letiště a čekat, až v jeho zemi skončí občanská válka. A z letiště se nesmí hnout ani na krok.
 

Vězněm letiště, byť v tomto případě moskevského, se stal i bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden, který vyzradil informace o utajovaném programu sledování telefonátů a internetu. Už čtvrtý den tráví v tranzitní zóně vzdušného přístavu. V jeho zemi sice nedošlo k puči, přesto je jeho situace dost komplikovaná.
 


Tranzitní prostor letiště Šeremeťjevo je fakticky územím náležícím Rusku, formálně je ovšem pokládán za neutrální půdu. A Snowden chytře využil výhod, které tato "země nikoho" nabízí. Nenachází se totiž vlastně na ruském, ani americkém území.
 

Lze si ovšem jen domýšlet, co třicetiletý Snowden na letišti dělá. Našel si tam nějakou zábavu nebo přátele? Nebo dokonce práci, jako postava z filmu Terminál? Faktem je, že Viktor Navorski alias Tom Hanks strávil na newyorském letišti několik měsíců, zatímco Snowden je v Moskvě teprve čtvrtý den. Nikdo ale neví, jak dlouho Američan v tranzitní zóně zůstane.
 

DALŠÍ DESTINACE? NEJSPÍŠ EKVÁDOR
 

Externí poradce amerických tajných služeb Edward Snowden vyzradil informace o protiteroristickém programu Prism sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem. Spojené státy za to v pátek třicetiletého Snowdena obvinily. V USA mu za špionáž hrozí deset let vězení a pokuta, píše ČTK.
 


Snowdenovi se podařilo dostat do Hongkongu, odkud v neděli odcestoval do Ruska, přestože Spojené státy žádaly Čínu o jeho zatčení. Předpokládalo se, že bývalý externí zaměstnanec americké špionáže z Moskvy už v pondělí odcestuje přes Kubu do latinskoamerického Ekvádoru, kde žádá o azyl. Ale do letadla z Moskvy do Havany nenastoupil. Pak vyšlo najevo, že přebývá v tranzitní zóně letiště.
 

Ještě v Hongkongu ale podle nepotvrzených zpráv Američan převzal od ekvádorských diplomatů uprchlický pas, který ho podle mezinárodních pravidel opravňuje vycestovat do ciziny. Ten Snowden použil k cestě do Moskvy a hodlá ho zřejmě použít i v další cestě do zámoří.

tn.cz / zdg