Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.1. 2015 17:34
Nominace akademie

PŘEHLED: Tyto filmy se utkají o Oscary. České Fair Play tam není!

Nominace na Oscary
Zdroj: isifa.com

Nejvíce nominací na ceny americké filmové akademie Oscar ve všech kategoriích dnes získaly komedie Birdman a Grandhotel Budapešť. Oba při oznamování návrhů v Los Angeles posbíraly po devíti nominacích. Ucházet se budou také o ocenění pro nejlepší film nebo za nejlepší režii.

Sedmaosmdesátý ročník slavnostního vyhlašování oscarových držitelů se uskuteční 22. února.
Nominaci na hlavní ceny pro nejlepší film dostalo osm snímků. Kromě dramatického snímku o dospívání Birdman a komedie navozující atmosféru meziválečné Evropy Grandhotel Budapešť to jsou Americký sniper, Chlapectví, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho a Whiplash.

 

Loni na předávání Oscarů, které v přímém přenosu sledovalo 43 milionů diváků, získalo cenu pro nejlepší film životopisné drama 12 let v řetězech.

 

Počet nominací pro ten který film může být sám o sobě příslibem pro jeho šance na úspěch. V minulosti se ale stávalo, že nejčastěji nominovaný film nakonec uspěl jen v několika méně významných kategoriích.

 

Černá komedie z hereckého prostředí Birdman už před nominacemi platila za favorita na získání hlavních Oscarů společně s filmem Chlapectví. Ten totiž proměnilo minulou neděli ve tři Zlaté Glóby pět nominací na ceny Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. A právě Zlaté glóby jsou považovány za důležitý ukazatel pro filmové Oscary.

 

Kód Enigmy skončil s osmi nominacemi jen v těsném závěsu za vedoucí dvojicí. Další válečné drama Americký sniper legendárního Clinta Eastwooda bude soutěžit v šesti kategoriích, tedy stejně jako Chlapectví, které podle agentury AP nadále zůstává favoritem na Oscara pro nejlepší film.

 

Komedie Granhotel Budapešť je naopak podle AP nejméně očekávanou "těžkou vahou" v klání o Oscary. Naopak mezi osmi snímky nominovanými na hlavní cenu chybí thriller Slídil a drama ze zápasnického prostředí Hon na lišku, které mnozí filmoví kritikové v elitním výběru očekávali.

 

Oscara za nejlepší režii mohou získat Alejandro González Iňárritu (Birdman), Wes Anderson (Grandhotel Budapešť), Richard Linklater (Chlapectví), Morten Tyldum (Kód Enigmy) a Bennett Miller (Hon na lišku).

 

S napětím dnes filmový svět očekával také nominace v hereckých kategoriích. Naději na získání pozlacené sošky za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli nakonec mají Steve Carell za svůj výkon ve filmu Hon na lišku, Bradley Cooper (Americký sniper), Benedict Cumberbatch (Kód Enigmy), Michael Keaton (Birdman) a Eddie Redmayne (Teorie všeho). Z často zmiňovaných jmen se do nominace nevešel David Oweloyo, jenž ztvárnil roli Martina Luthera Kinga ve filmu Selma.

 

 

Oscara za hlavní ženskou hereckou roli mohou získat herečky Marion Cotillardová (Dva dny, jedna noc), Felicity Jones (Teorie všeho), Julianne Mooreová (Still Alice), Rosamund Pikeová (Zmizelá) a Reese Witherspoonová (Divočina). Nominaci Cotillardové pokládají odborníci za překvapení.

 

Mezi snímky nominovanými na nejlepší neanglicky mluvený film bude chybět český zástupce Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, který v prosinci nepostoupil do užšího výběru.
Dnes z něj bylo oznámeno pět vyvolených snímků, které mají šanci získat Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Jsou to snímky polský počin Ida, ruský snímek Leviatan, Mandarinky (Estonsko), Timbuktu (Mauritánie) a Divoké historky (Argentina).

 

ČTĚTE TAKÉ:

DiCaprio dostal svého Oscara! Vyspal se s dvaceti holkama za večer

Uniklo také video Jennifer Lawrence: Oscarová herečka na něm předvádí prsní tanec

TN.cz / ČTK / hmr