Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

60 metrů nad propastí

Přešel po laně Niagarské vodopády. Pak zavolal babičce

Americký provazochodec Nik Wallenda přešel na laně soutěsku u Niagarských vodopádů. Byl to první takový pokus po více než 100 letech, přechod mu ztěžoval vítr a déšť.

"Procházka" trvala 25 minut. Wallenda byl rychlejší, než předpokládal. Původně odhadoval, že na druhou stranu přejde za 35 až 40 minut. Třiatřicetiletý Wallenda, člen slavné skupiny "Létající Wallendové", před výkonem přiznal, že je nervózní.

 

Odvážlivec přešel na pěticentimetrovém ocelovém laně 550 metrů z americké strany soutěsky na kanadskou stranu. Měl u sebe pas. Sponzoři také trvali na tom, aby se z bezpečnostních důvodů během pokusu jistil. Lano bylo natažené ve výšce 60 metrů. Wallenda vyvažoval rovnováhu pomocí tyče. Pomocí vysílačky hovořil během přechodu se svým otcem Terrym Trofferem. "Bože, je to neuvěřitelné, úžasné. Cítím se skvěle," řekl Wallenda do vysílačky krátce poté, co vstoupil na lano. Později si postěžoval, že je "dost promočený".

 

 

"Je to fyzicky náročné, ne jenom duševně, ale i fyzicky," řekl Wallenda. "Boj s větrem není jednoduchý. Cítím, že mi dřevění ruce," povídal provazochodec. Jeho otec jej celou dobu povzbuzoval. "Jde ti to dobře. Nespěchej," uklidňoval Wallendu Troffer, který na akci působil jako koordinátor bezpečnosti. Wallenda stanul na kanadské straně soutěsky ve 22:40 hodin (04:40 hodin SELČ). Dav diváků jej přivítal s jásotem. Krátce poté Wallenda zavolal babičce, které slíbil, že se ozve, jakmile přechod dokončí. "Hej babi, mám tě rád," řekl do telefonu.

[IMAGEBOX_320725]HAZARD SE ŽIVOTEM! Provazochodec mezi dvěma balóny MÁLEM ZEMŘEL[IMAGEBOX_320725]

 Před více než 100 lety se o podobný kousek pokusil artista Jean Francois Gravelet známý jako Great Blondin. Lano měl ale dál od vodopádů, než Wallenda. Přechod odvážného provazochodce sledovaly lidí na obou stranách soutěsky. Wallendův výkon s pětisekundovým zpožděním přenášela televizní stanice ABC. Dívala se až až miliarda diváků. Televizi ABC provazochodec oznámil, že příště se chystá na laně přejít slavný Grand Canyon.

 

Wallendův prapraděd Karl Wallenda zemřel v roce 1978 při pokusu o přechod na laně mezi dvěma budovami v Portoriku. Bylo mu 73 let. Nik Wallenda tento kousek loni zopakoval i se svou matkou.

tn.cz / mediafax / hru