Převratný rozsudek na Slovensku: Tři čtvrtě milionu za sterilizaci Romské ženy

Evropský soud pro lidská práva v úterý rozhodl, že Slovensko musí zaplatit odškodné ve výši 31 000 eur 780 000 korun) romské ženě za její sterilizaci. Informuje o tom webový portál deníku Sme.

Sterilizaci podstoupila Romka před 11 lety. Evropský soud odmítl tvrzení, že sterilizace byla nutná "ze zdravotních důvodů". Nemocnice nemohla prokázat, že pacientka o zákroku byla dostatečně informovaná a na základě lékařských informací k němu dala souhlas.

 

Podle rozhodnutí soudu sterilizace Romku poškodila. Ženu sterilizovali v Prešově 23. srpna 2000 při porod¨u jejího druhého dítěte. "Rodičce řekli, že musí žádost o sterilizaci podepsat, jinak při dalším porodu zemře ona nebo dítě," sdělila slovenská Poradna pro občanská a lidská práva.

 

Žena nebyla informovaná o sterilizaci a jejích následcích, ale ze strachu žádost podepsala. Od roku 2004 se domáhala u slovenských soudů, včetně ústavního soudu, omluvy a odškodnění, ale všechny její žaloby byly zamítnuty. Na Evropský soud se obrátila v roce 2007 a stěžovala si na porušení práv garantovaných Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.

 

Soud ve Štrasburku už loni řešil případ nezákonné sterilizace osmi romských žen. Podle rozhodnutí soudu Slovensko porušilo práva žen zakotvená v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv, když bez svého vědomí podstoupily sterilizaci a neměly přístup k lékařské dokumentaci. Každé z žen přiznal soud odškodné 3500 eur (88 000 korun).

 

Mediafax