Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Prezidentem Haiti bude zpěvák Martelly, získal téměř 70 procent hlasů

Zpěvák Michel Martelly získal podle předběžných výsledků prezidentských voleb na Haiti 67, 57 procenta odevzdaných hlasů. O více než dvojnásobek tak porazil svou soupeřku, bývalou první dámu země Mirlande Manigatovou, informovala v úterý agentura Reuters.

Martelly byl favoritem voleb. O jeho vítězství hovořil již před zveřejněním oficiálního odhadu jeden z členů volební komise. Nyní se jeho slova potvrdila. Pro Manigatovou hlasovalo 31, 74 procenta voličů.


Prezidentské volby se na Haiti konaly 20. března. Konečné oficiální výsledky voleb budou podle informací agentury AFP oznámeny nejdříve 16. dubna. Do té doby je možné podat stížnosti na průběh voleb.


Michel Martelly, který nemá předchozí politickou zkušenost, zaujal voliče silnými hesly o změně a sliby o vymýcení korupce. Padesátiletý hudebník přezdívaný "Sweet Micky" soupeřil o prezidentské křeslo se sedmdesátiletou profesorkou práva Manigatovou. Ta v minulosti působila také jako senátorka.


Na klidný průběh haitských prezidentských voleb dohlížely mírové jednotky OSN. Modré přilby hlídkovaly zejména v okolí hlavního města Port-au-Prince, ale i v dalších potenciálních místech nepokojů.


Ostrovní stát Haiti patří mezi nejchudší země světa. Sociální napětí v zemi vzrostlo po loňském zemětřesení, s jehož ničivými následky se Haiti vyrovnává dodnes. Další problémy způsobila epidemie cholery a nestálá politická situace.

 

Mediafax