Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Přežili leteckou katastrofu, teď chtějí podpořit rodiny chilských horníků

Horník
Zdroj: oficiální zdroj
Rodiny chilských horníků chtějí podpořit přeživší členové Uruguayského ragbyového týmu. Ti v roce 1972 přežili leteckou havárii v Andách a na záchranu čekali 72 dní.

Členové uruguayského ragbyového týmu, kteří přežili nehodu letadla v Andách v roce 1972, přijedou do Chile uklidnit rodiny zavalených horníků. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

"Budou neustále myslet na to, že se chtějí dostat ven a obejmout své rodiny, je to přesně to samé, co se stalo nám," uvedl José Luis Inciarte, který přežil havárii letadla. Podle něj je nutné podpořit rodiny horníků, aby se nevzdávali nadějí.
"Touto návštěvou chceme vyjádřit poděkování za vše, co pro nás Chilané udělali v roce 1972," dodal Inciarte.

 


Uruguayský ragbyový tým v roce 1972 směřoval se svými rodinami a přáteli do Chile na přátelské utkání, když jejich letadlo narazilo do zasněžené hory kvůli chybě pilota. Ze 45 lidí na palubě jich 16 přežilo.

 


Po deseti dnech v horách se všichni, kdo přežili, doslechli v rádiu, že jsou považováni za mrtvé. Tehdy se rozhodli vyhrabat několik mrtvých těl, které před tím pohřbili nedaleko ve sněhu, a sníst je.

 


V horách byli celkem 72 dnů. Zachránit se je podařilo poté, co se dva z nich vydali pro pomoc a naštěstí narazili na muže na koni.

 


Podle této události byl v roce 1993 natočen film Přežít.
33 chilských horníků bylo 5. srpna uvězněno v dolu San Esteban, který leží nedaleko města Copiapó na severu Chile.
Teprve před týdnem se horníkům podařilo poslat na povrch vzkaz, ve kterém uklidnili své příbuzné, že jsou naživu. Do té doby byli považováni za nezvěstné.

 


Chilští záchranáři začali v úterý hloubit tunel, který má sloužit k evakuaci horníků.
Horníci se budou na své záchraně podílet, musí totiž odklidit tři až čtyři tuny kamení, které spadnou do dolu při hloubení šachty.

 


Vyhloubení únikové šachty potrvá tři až čtyři měsíce.
Osud horníků, kteří jsou pod zemí od 5. srpna a celých 17 dní byli nezvěstní, sleduje celé Chile. Téměř všude jsou vidět vlajky symbolizující víru v dobrý konec podzemního dramatu.

 

Mediafax