Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Při náletu spojenců zemřelo v Libyi 13 POVSTALCŮ A CIVILISTŮ!

Při náletu spojenců v okolí města Brega v pátek večer zemřelo nejméně devět povstalců a čtyři civilisté. Informuje o tom v sobotu agentura AFP.

Představitel povstalců Isá Chámis řekl, že skupinu civilistů tvořili tři studenti medicíny a řidič ambulance. Čtveřice prý jela záchrankou v konvoji šesti vozidel rebelů, který vjížděl do Bregy. Povstalci oslavovali dobytí Bregy střelbou do vzduchu. "Byla to chyba (povstalců). Piloti letounů si mysleli, že na ně konvoj útočí a provedli na něj nálet," řekl Chámis.

 

Mluvčí NATO Oana Lungescuová prohlásila, že aliance incident u Bregy vyšetří. "Jsme zprávou o úmrtí civilistů znepokojeni. Misí NATO je ochraňovat civilisty před hrozbou útoku," řekla.


ČTĚTE TAKÉ:

ÚDER V LIBYI: Na Maltě přistály stovky uprchlíků

 

Povstalci v sobotu oznámili, že se jim podařilo získat kontrolu nad důležitým přístavem Brega, kde probíhaly již několik dnů těžké boje s jednotkami libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

 

Podle korespondentů agentury AFP u města v sobotu boje téměř ustaly, nad oblastí pouze přelétávají letouny NATO.

 

Ve čtvrtek převzala velení nad vojenskými operacemi v Libyi Severoatlantická aliance. Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen ve čtvrtek také vyloučil, že by NATO dodalo zbraně povstalcům. Tuto možnost dříve zvažovaly Spojené státy, Velká Británie a Francie.

tn.cz / Mediafax