Při násilnostech v Kyrgyzstánu mohlo zemřít až 700 Uzbeků

Během etnických nepokojů v kyrgyzském Džalalabatu zahynulo 700 Uzbeků, tvrdí představitel tamní uzbecké menšiny, kterého v pondělí cituje agentura Interfax.

Podle vládních údajů mají násilnosti mezi Kyrgyzy a Uzbeky na několika místech v Kyrgyzstánu 124 obětí.

 

Představitel uzbecké diaspory v Džalalabatu, jehož jméno ruská agentura nezveřejnila, trvá na vyšším počtu mrtvých. "Těla mnoha obětí se v současné době nachází v mešitách, odnést je odtud zatím není možné kvůli pokračujícím bojům,“ prohlásil jeden z vůdců uzbecké menšiny.

 

Podívejte se na záběry z vojenského auta v Kyrgyzstánu:

 

 

Násilnosti propukly v pátek a zasáhly města Džalalabat a Oš. Zraněno bylo doposud 1685 lidí, hospitalizováno 824.

 

PSALI JSME:

VIDEO: Násilnosti v Kyrgyzstánu pokračují, mrtvých je přes 118

 

V pondělí v Džalalabatu usedli k jednání stařešinové uzbecké a kyrgyzské komunity, aby ukončili krvavé nepokoje. Výsledek jejich diskuzí dosud není znám.

 

O situaci v Kyrgyzstánu jednaly v pondělí členské země Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Shodly se na tom, že kyrgyzská prozatímní vláda, která se k moci dostala po dubnovém krvavém puči, nevyvíjí dostatečné úsilí, aby násilí zastavila.

 

Podívejte se na video, které zachycuje násilnosti v Kyrgysztánu:

 

 

ODKB nevyloučila vojenský zásah v Kyrgyzstánu. "ODKB má dostatečné možnosti pro poskytnutí pomoci v takovýchto případech – má kontingent mírotvůrců, má kolektivní síly rychlé reakce. Nicméně taková opatření (vojenský zásah) se musí podnikat promyšleně a komplexně,“ řekl k jednání generální tajemník ODKB Nikolaj Bordjuža.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Kolektivní jednotky rychlé reakce vytvořily členské státy loni. Mohou je nasadit v případě, že na ně zaútočí nepřítel nebo v jiné mimořádné situaci.

 

Do ODKB patří kromě Ruska právě Kyrgyzstán, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Uzbekistán a Tádžikistán.

tn.cz / Mediafax