Bombový útok na hotel a vybuchlá pneumatika autobusu

Bombový útok v Mogadišu připravil o život tři ministry somálské vlády. Spekulovalo se i o teroristickém útoku na autobus v Damašku, tomu jen vybuchla pneumatika.

Bomba vybuchla v hotelu Shamo v hlavním městě Somálska při slavnostní promoci Benadirovi univerzity. Výbuch usmrtil devatenáct lidí. Mezi padlými byli i tři ministři. Podle dostupných informací zemřel ministr zdravotnictví, ministr školství a ministr vysokého školství. Televize Al-Arabíja uvedla, že v hotelu zemřel i její kameraman.

 

Spojitost s Al-Kajdou

 

Výbuch má na podle posledních informací na svědomí sebevražedný atentátník. Očitý svědek uvedl, že exploze hotel doslova rozervala. Za výbuchem stojí patrně islamističtí povstalci, kteří zaútočili na vládu. Nejsilnější islamistická somálská skupina povstalců se jmenuje Šabáb, a dokonce je spojována s teroristickou organizací Al-Kajda.

 

Právě skupina Šabáb má na svědomí teroristický útok, který letos v březnu zabil somálského ministra vnitra a dalších třicet lidí.

 

V Damašku vybuchl autobus

 

Na předměstí syrského Damašku vybuchla pneumatika  autobusu s íránskými poutníky. Tři lidi byli zabiti.

 

Autobus měl zastavit u benzínové pumpy poblíž poutního místa šíitských muslimů, když explodovala jeho zadní část. O život přišli tři lidé. Nejprve se spekulovalo, že se jedná o bombový útok.

 

Zabíjel kus gumy

 

"Autobus přijel k benzínové stanici, aby nahustil pneumatiku. Guma však vybuchla. Tři lidé zahynuli," oznámil syrský ministr vnitra Saíd Sammour. Obětmi jsou řidič autobusu, jeho pomocník a mechanik.

 

Celé okolí po výbuchu pneumatiky uzavřeli vojáci. "Části lidských těl jsou pořád rozházené okolo autobusu,“ popsal místo činu jeden z očitých svědků. Síla exploze musela být velká, protože z okolních budov se vysypalo sklo z rozbitých oken.

 

V Pákistánu si bombový útok vyždádal sto mrtvých:

 


 

 

 

 

 

 

 

hru Mediafax tn.cz / Reuters