Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Při výročí okupace vás tu nechceme, varují Slováci maďarského prezidenta

Slovensko-maďarská válka pokračuje. Slováci nechtějí v den výročí vpádu armád Varšavské smlouvy na svém území maďarského prezidenta.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič i ministr zahraničí Miroslav Lajčák doporučil prezidentovi Maďarska Lászlóovi Sólyomovi, aby v pátek soukromě nenavštěvoval podunajské Komárno. Politici to sdělili maďarskému velvyslanci Antalu Heizerovi.


Sólyomova návštěva v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy včetně maďarských by podle Slováků poškodila vztahy obou zemí.


"Máme důvody domnívat se, že tato návštěva ublíží slovensko-maďarským vztahům. Jestli prezident László Sólyom nechce, aby k tomu došlo, návštěvu neuskuteční," konstatoval Lajčák.


Atmosféra mezi Slovenskem a Maďarskem je v současnosti velmi napjatá. Vztahy obou zemí zatěžuje polemika kolem slovenského jazykového zákona, kterou Sólyom ještě "opepřil" prohlášením, že úkolem státu je pomoci zajistit Maďarům v zahraničí, aby byla maďarština uznána jako úřední jazyk v regionech, kde žijí.


Druhým kontroverzním momentem je historicky citlivý termín návštěvy. Slovákům vadí i účel soukromé návštěvy maďarské hlavy státu. Sólyom by měl v Komárně odhalit sochu sv. Štěpána, tedy uherského krále Štěpána I., který rozšířil uherské království mimo jiné o dnešní území Slovenska.


Slovenský prezident Gašparovič na odhalení této sochy pozván nebyl, Už dlouho dopředu totiž podmínil účast na tomto aktu tím, že zároveň bude odhalena socha Cyrila a Metoděje, kterou převážně maďarské Komárno postaví na důstojném místě.

tn.cz / Mediafax