Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Krize na Ukrajině

Příměří skončilo! Rusko pohrozilo Ukrajině vojenským zásahem

Tanky na Ukrajině
Zdroj: ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizním rozhovoru varoval Kyjev, že Rusko na ohrožení ruských občanů odpoví stejně, jako kdyby bylo samo napadeno, a to stejně jako v konfliktu s Gruzií v srpnu 2008 o Jižní Osetii. Tato krátká válka skončila gruzínskou porážkou.

"Budeme-li napadeni, určitě odpovíme. Pokud naše zájmy, naše legitimní zájmy, zájmy Rusů budou přímo napadeny, jak tomu bylo například v Jižní Osetii, nevidím žádnou jinou možnost, než odpovědět v souladu s mezinárodním právem," prohlásil Lavrov v rozhovoru s ruskou televizí RT. "Útok na ruské občany je jako útok proti Ruské federaci," řekl.

 

Ujišťoval také, že ruští vojáci nepřekročili hranice s Ukrajinou a zůstávají na ruském území, jakkoli Kyjev a Západ obviňují Moskvu, že na podporu separatistů vysílá své agenty i vojáky ze speciálních jednotek.

 

Kyjev dnes formálně ukončil velikonoční příměří s proruskými povstalci na východě země. Konkrétní operace proti separatistům však zřejmě ještě nezahájil.

 

 

Podle Lavrova "celou show" řídí právě Američané. Kyjev totiž podle něj ohlásil zahájení "protiteroristické operace" na východě země hned po utajované návštěvě šéfa CIA Johna Brennona v Kyjevě a její pokračování zase poté, co ukrajinskou metropoli navštívil americký viceprezident Joe Biden.

 

Ukrajina je podle Lavrova jen další ukázkou americké neochoty vzdát se geopolitického boje. Američané nejsou ochotni si přiznat, že celý svět nelze řídit z Washingtonu, jakkoli americká "hotová řešení" nejsou všelékem na řešení ukrajinské krize, které nerozumějí, řekl Lavrov.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Takto bydlel pán Ukrajiny: Zlatá brána, záchod i kohoutky

Krásky, co utekly z Ukrajiny: Mila Kunis, Milla Jovovich i Olga Kurylenko

tn.cz / ČTK