Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jan Pavel II. byl blahořečen!

Papež Jan Pavel II., občanským jménem Karol Wojtyla, byl v neděli prohlášen za blahoslaveného. Do Vatikánu se sjelo až 300.000 lidí.

Papež Benedikt XVI. v neděli prohlásil svého předchůdce na Svatém stolci Jana Pavla II. blahoslaveným. Informuje o tom agentura Reuters.

 

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se v neděli ráno sešly tisíce věřících.

  

Náměstí nejmenšího státu je vyzdobeno fotografiemi a plakáty s podobiznou zesnulého papeže. Scéna připomíná poslední dny Jana Pavla II, který zemřel před šesti lety. Tehdy se statisíce věřících modlili pod jeho okny.

 

Na Svatopeterském náměstí vlají desítky červenobílých polských vlajek. Skupinka Poláků vypustila transparent s nápisem "Děkujeme Ti, Bože", který ve vzduchu udržují balónky.

 

"Byli jsme na pohřbu a museli jsme být i tu, abychom ho viděli blahořečit," řekl 40letý Polák Janusz Skibinski, který se svou rodinou přijel z města u běloruských hranic. Cesta autem jim trvala 29 hodin.

 

Rychlý proces blahořečení

 

Prohlášení za blahoslaveného neboli beatifikace je druhým stupněm kanonizačního procesu, který směřuje k prohlášení za svatého. Je k němu třeba oficiálně přiznaný zázrak. V případě Jana Pavla II. šlo podle Kongregace pro svatořečení o uzdravení devětačtyřicetileté francouzské řádové sestry Marie Simonové-Pierreové, která trpěla Parkinsonovou chorobou.

 

Proces, který blahořečení předcházel, byl výjimečně rychlý: trval pouhých pět a půl roku. Významnou roli v tom sehráli kardinálové, kteří žádali nynějšího papeže Benedikta XVI., aby proces započal co nejdříve.


PSALI JSME:

Oblíbený Jan Pavel II. bude prohlášen za svatého!

 

Jan Pavel II., který sám trpěl Parkinsonovou chorobou, zemřel 2. dubna 2005 ve věku 84 let. Jeho nástupce už v květnu stejného roku oznámil, že upustí od obvyklé minimálně pětileté lhůty od úmrtí a započne proces blahořečení. Vyslyšel tak nejen žádost kardinálů, ale i věřících, kteří na papežově pohřbu skandovali "Santo Subito!", tedy "Svatý ihned!".

 

I proto bude beatifikace Jana Pavla II. patrně největší událostí v římskokatolické církvi od jeho úmrtí v roce 2005. Řím už zaplavily suvenýry připomínající papežův život a činy. Nechybí trička, kalendáře a další upomínkové předměty, často nevalné kvality. To ovšem nic nemění na tom, že je po nich obrovská poptávka.


ČTĚTE TAKÉ:

Tělo Jana Pavla II. před blahořečením exhumovali

 

Na 3.500 dobrovolníků se bude starat o poutníky, kteří na beatifikaci přijedou. Na organizaci události se podílí také městská policie a civilní obrana celkem s více než 5 000 lidmi. Počítá se s tím, že po akci se odklidí 230 tun odpadků.

 

Vatikán není rychlostí beatifikačního procesu překvapen, protože v podstatě odpovídá přístupu samotného Jana Pavla II. Právě on v únoru 1983 vymezil proces kanonizace apoštolskou konstitucí Divinum perfectiones Magister. Nahradil jí starý proces platící od roku 1587.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vatikán zveřejnil příběhy o zázracích papeže Jana Pavla II.

 

Nová, výrazně zjednodušující úprava Janu Pavlu II. umožnila během jeho šestadvacetiletého pontifikátu svatořečit 500 osob a 1 300 osob prohlásit za blahoslavené. Pro srovnání: jeho předchůdci během 20. století provedli jen 98 svatořečení. Jan Pavel II. byl v tomto směru výjimečným papežem, neboť v dějinách římskokatolické církve svatořečil vůbec největší počet lidí.

 

Bude-li Janu Pavlovi II. připsán další zázrak, mohl by se stát svatým. K tomu je zapotřebí ještě rozhodnutí papeže, to se však považuje spíše jen za formalitu.

 

Vatikán v úterý oznámil, že krev odebraná Janu Pavlu II. v posledních dnech jeho života se od jeho nedělního blahořečení stane relikvií, kterou budou moci věřící uctívat. Během nedělního obřadu bude vystavena v relikviáři.

 

PSALI JSME:

Lahev s krví Jana Pavla II. se stane relikvií

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax