Raketoplán ENDEAVOUR PŘISTÁL na Zemi

Raketoplán Endeavour ve středu bezpečně přistál v Kennedyho vesmírném centru na floridském mysu Canaveral. Informuje o tom NASA na svém webu.

Raketoplán přistával za tmy. Na ranvej dosedl v 2.35 východoamerického času (8.35 SELČ).

 

Sestup na Zemi zahájil v 7.29 SELČ, kdy zažehl brzdící motory. Od této chvíle nebylo možné přistávací manévr zrušit. Raketoplán letěl s minimem paliva jako kluzák.

 

Do atmosféry Endeavour vstoupil v 8.03 SELČ. Kritická část letu nastala v 8.22 SELČ, kdy byla loď vystavena největšímu žáru. Poté snížila úhel sestupu, zpomalila a její povrch, který chrání keramické destičky, se zchladil.

 

Počasí v místě přistání na floridském mysu Canaveral bylo příznivé - polojasno a vítr devět uzlů (16,8 kilometru za hodinu). Povolená hranice pro boční vítr je 15 uzlů a pro čelní 28 uzlů.

 

Pokyn k přistání "Go!" vyslovil ředitel přistání Barry Wilmore v 0.53 východoamerického času (6.53 SELČ). Krátce před tím zavřeli astronauti nákladový prostor lodi a oblékli se do skafandrů.

 

Americká vesmírná agentura stanovila čas přistání na středu 2.35.23 východoamerického času, to je 8.35.23 SELČ. V 7.29 SELČ by kapitán Endeavouru Mark Kelly měl zažehnout brzdící motory a zahájit sestup.

 

Počasí v místě přistání na floridském mysu Canaveral je příznivé - polojasno a vítr devět uzlů (16,8 kilometru za hodinu). Povolená hranice pro boční vítr je 15 uzlů a pro čelní 28 uzlů.

 

Přípravy na návrat

 

Endeavour se vrací z šestnáctidenního letu na stanici ISS.

 

Šestičlennou posádku raketoplánu kromě Kellyho tvoří pilot Pilot Gregory Johnson a specialisté Michael Fincke, Greg Chamitoff, Andrew Feustel a Ital Roberto Vittori.

 

PSALI JSME:

ENDEAVOUR: Poslední procházka volným kosmem

FOTO A VIDEO Z VESMÍRU! Podívejte se na KRTEČKA v raketoplánu Endeavour

 

Pomyslným sedmým členem posádky je Čech - krteček. Pohádkovou figurku kreslíře a animátora Zdeňka Milera na palubu vzal jako talisman astronaut Feustel, jehož manželka má české kořeny.

 

Astronauti během letu na stanici přivezli náhradní díly, zásoby a přístroje, zejména magnetický spektrometr, který bude analyzovat vesmírné záření a pátrat po dosud neobjevených formách hmoty, především antihmotě.

 

Podívejte se na reportáž o startu raketoplánu Endeavour:

 

 

Zařízení má hodnotu dvou miliard dolarů (35 miliard korun). Je to jeden z nejdražších přístrojů, jaký byl vynesen na oběžnou dráhu. Kromě spektrometru přivezl Endeavour na stanic štít proti mikrometeoritům.

 

PSALI JSME:

Na ISS volal Benedikt XVI. Byl to vůbec první telefonát papeže do vesmíru...

NASA znovu odložila start raketoplánu Endeavour

 

Během výstupů do volného vesmíru astronauti z Endeavouru dokončili montáž vesmírné stanice. Trvala dvanáct let.

 

Endeavour je nejmladší z flotily raketoplánů. Poprvé vzlétl v roce 1992. Po Endeavouru poletí k ISS v červenci ještě raketoplán Atlantis. Tím by se měla uzavřít tři desetiletí trvající éra raketoplánů - po 135 letech do vesmíru.

tn.cz / Mediafax