Soud s Rezešovou

Přísnější trest pro milionářskou dcerku: Za smrt 4 lidí dostala 9 let!

Eva Varholíková-Rezešová u soudu
Zdroj: TV Markíza

Maďarský odvolací soud potrestal Evu Varholíkovou-Rezešovou, dceru bývalého slovenského podnikatele a politika, devíti lety vězení za dopravní nehodu, kterou způsobila v roce 2012 a při níž zahynuli čtyři lidé. Dostala tak přísnější trest, než rozhodl dříve soud nižší. Původně ji poslal do vězení na šest let.

Vyhlášení verdiktu nad milionářskou dcerou Evou Varholíkovou-Rezešovou provázel velký zájem slovenských i maďarských médií. Novináři a kamery zaplnilI soudní síň do posledního volného místa. Když do místnosti přivedli Evu-Varholíkovou-Rezešovou, nebylo na ní poznat, zda je nervózní či nikoliv, uvedl slovenský deník Sme.
 

K dopravní nehodě došlo v srpnu roku 2012, když Slovenka jela kolem čtvrté hodiny ráno velkou nepřiměřenou rychlostí po maďarské dálnici do Budapešti a narazila do pomaleji jedoucího vozu, ve kterém seděli čtyři lidé. Tento automobil se po nárazu převrátil a začal hořet. Tři lidé zahynuli na místě, čtvrtá žena podlehla těžkým zraněním v nemocnici.
 

Policisté po nehodě zjistili u Varholíkové-Rezešové 1,5 promile alkoholu. Řidička nicméně tvrdila, že pila až po tragické srážce. Uvedla také, že vůz se čtyřčlennou posádkou do jejího jízdního pruhu vjel bez použití směrovek.
 

Soud loni v listopadu uznal Slovenku vinnou z řízení pod vlivem alkoholu s následkem smrti více osob a udělil jí šest let vězení a pětiletý zákaz řízení. Obě procesní strany se tehdy odvolaly a případ se dostal k odvolacímu soudu v Budapešti. Ten si kromě jiného vybral nového znalce, kterého pověřil vypracováním kontrolního znaleckého posudku. Znalec prý důkladně nastudoval celý spis, nechal provést rekonstrukci nehody i další měření a dospěl k závěru, že maďarská posádka druhého auta zahynula jen vinou slovenské řidičky. Ta jela po dálnici údajně průměrnou rychlosti až 175 kilometrů za hodinu.
 


Případ vyvolal na Slovensku velkou pozornost, protože dosavadní výstřední život Varholíkové-Rezešové často plnil přední stránky tamního bulváru. Její otec Alexander Rezeš, který zemřel v roce 2002, byl na Slovensku znám jako podnikatel, jeden z nejbohatších lidí v zemi a člověk blízký někdejšímu premiérovi Vladimíru Mečiarovi. V jeho vládě působil od prosince 1994 do dubna 1997, na starosti měl ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací.
 

V České republice Rezeš v roce 1996 koupil za 900 milionů korun Spartu. Z jeho plánů na vybudování evropského fotbalového velkoklubu ale kvůli financím sešlo, proto oddíl po třech letech prodal.

Související témata:
TN.cz