Prokurátor chce dostat Viktora Koženého před americký soud

Úřad amerického generálního prokurátora hledá způsob, jak dostat finančníka Viktora Koženého před soud ve Spojených státech.

Chce se odvolat k Státní radě (Privy Council), aby byl zrušen verdikt odvolacího soudu, podle něhož Bahamy Koženého nevydají, informuje ve čtvrtek bahamský deník The Tribune.


Státní rada v Londýně, kterou formálně řídí britská královna, je poslední instancí pro některé bývalé britské kolonie. Pro Američany je to poslední šance, jak Koženého do Spojených států dostat. O odvolání se bude jednat 22. dubna.


Bahamský odvolací soud na konci ledna potvrdil předchozí verdikt a odmítl vydat Viktora Koženého na soud do USA, kde byl obviněn z pronevěry, podplácení v Ázerbájdžánu a dalších zločinů. Za to mu hrozí celkem 150 let vězení.


Kožený podplácení nepopírá. Hájí se tím, že se na něj v době spáchání trestných činů americké protikorupční zákony jako na cizince nevztahovaly a že podplácení je v bývalé sovětské republice běžné.


Newyorský soud v listopadu ve stejné kauze poslal za na rok do vězení Koženého společníka Frederika Bourkeho a nařídil mu zaplatit milion dolarů. Porota dospěla k závěru, že se Bourke společně s Koženým v Ázerbájdžánu upláceli členy vlády. Líčení neprokázalo, že Bourke podplácel, jen to, že o úplatcích věděl.


Kožený žije na Bahamách od roku 2000. V říjnu 2005 jej na základě americké žádosti zatkla bahamská policie. Po devatenácti měsících ho však soud propustil na kauci ve výši 300 000 dolarů (5,6 milionu korun).


Podobně jako Američané se i české úřady zatím marně domáhají vydání Viktora Koženého z Baham.

Mediafax / Ivan Orel