Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Prostořeký americký generál Stanley McChrystal dostal vyhazov

Stanley McChrystal
Zdroj: oficiální zdroj
Obama odvolal velitele sil v Afghánistánu McChrystala

Americký generál Stanley McChrystal končí v čele zahraničních sil v Afghánistánu. Uvedla to televizní stanice MSNBC.

Prezident Barack Obama jej podle tohoto zdroje odvolal kvůli neuctivým vyjádřením, jež generál se svými pobočníky v rozhovoru pro časopis Rolling Stone adresoval Bílému domu. Na McChrystalově konci ale zřejmě má podíl i rostoucí nespokojenost Washingtonu s vývojem války v Afghánistánu.

 

PSALI JSME:

Prostořeký americký generál je prý připraven rezignovat

 

Podle zdrojů z Bílého domu nahradí McChrystala jeho vzor a tvůrce úspěšné americké bojové strategie v Iráku a současný velitel amerických sil na Blízkém východě a ve střední Asii David Petraeus.

 

Otázkou je, do jaké míry se nyní změní  americký postup v Afghánistánu. Taktika, o níž loni na podzim Obamu přesvědčil dnes odvolaný generál, totiž nenese ovoce. Spojené státy přitom nyní v zemi připravují zásadní ofenzivu v provincii  Kandahár.

 

McChrystal a jeho pobočníci v článku v časopise Rolling Stone posměšně mluví například o viceprezidentovi Joeu Bidenovi, o velvyslanci v Kábulu Karlu Eikenberrym a o zvláštním vyslanci pro Afghánistán a Pákistán Richardu Holbrookovi. Nezmiňují se přímo o Obamovi, ale americká média připomínají, že prezident si s generálem od počátku "nesedli" a že jejich vztah je již delší dobu napjatý.

 

Obama se ve středu dopoledne místního času s McChrystalem sešel. Hovořili spolu asi půl hodiny. Americký prezident poté absolvoval pravidelnou každoměsíční poradu s národním bezpečnostním týmem o situaci v Afghánistánu a Pákistánu. Odvolaný generál se jí už zřejmě nezúčastnil.

ČTK