PROVOKACE: Íránské lodě rejdí v Suezském průplavu

Íránské válečné lodě v úterý brzy ráno vpluly do Suezského průplavu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Vpluly do kanálu ve 4:45 SEČ," sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj. Plavba 205 metrů širokým kanálem trvá přibližně 12 hodin.

Izrael vzkázal, že cestu lodí - fregaty Alvand a vojenské zásobovací lodě Kharg - bedlivě sleduje.

Írán uvedl, že jeho lodě plují "v rámci spolupráce se Sýrií na rutinní návštěvu, která je v souladu s mezinárodním právem".

Přibližně 1500tunová loď Alvand je za normálních okolností vyzbrojena torpédy a raketami. Větší Kharg uveze až 250 členů posádky a je vybavena pro přepravu až tří vrtulníků. Obě plavidla vyrobili ve Velké Británii v 70. letech. Íránská vláda si je objednala ještě před islámskou revolucí.

Izrael je ve střehu

Egyptská média informovala, že íránské lodě nepřevážejí žádné zbraně ani chemický materiál. Izrael přesto chápe tento krok jako provokaci. "Jsme svědky nestability v regionu a Írán se ji snaží využít k rozšíření svého vlivu vysláním dvou válečných lodí na cestu Suezským průplavem," prohlásil v neděli po vyslání lodí izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Je to poprvé od islámské revoluce v roce 1979, co válečné lodě Íránu proplouvají kanálem do Středozemního moře. Jejich plavbu Suezem, jak se zkráceně Suezskému průplavu říká, povolily egyptské úřady v pátek.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax