Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

PRŮZKUM: Korupce roste, myslí si dvě třetiny světa

ilustrační foto
Zdroj: Jindřich Kodíček
80 procent dotázaných si myslí, že nejzkorumpovanější jsou politické strany (ilustrační foto)

Šedesát procent lidí si myslí, že za poslední tři roky vzrostla v jejich zemi míra korupce. Ze zprávy Barometr světové korupce 2010 zveřejněné ve čtvrtek organizací Transparency International (TI) vyplývá, že Češi stejně jako zbytek světa považují za nejúplatnější politické strany.

Každý čtvrtý dotázaný se přiznal, že za poslední rok zaplatil úplatek. A to nejčastěji policii. "Toto číslo se za posledních pár let téměř zdvojnásobilo. Téměř každý třetí člověk, který měl co dočinění s policií, musel zaplatit úplatek," zdůrazňuje nejvíce znepokojující fakt Robin Hodess, výzkumný ředitel TI.
 

V 29 procentech případů úplatek inkasoval policista, u pětiny šlo o úředníky a 14 procent se týká soudů. Navíc polovina respondentů si myslí, že jejich vláda nedokáže s korupcí bojovat.
 

PSALI JSME:

Ruští podnikatelé na Karlovarsku skončili v poutech. Kvůli korupci
 

Nejčastěji se s korupcí setkávají obyvatelé Afghánistánu, Nigérie, Iráku a Indie. Zkušenost s úplatky má polovina z jejich obyvatel. Zatímco v Kambodži (84 procent) a Libérii (89 procent) se uplácí nejčastěji, z Dánů nedal úplatek nikdo. Na spodních příčkách se umístily také Austrálie, Izrael, USA, Kanada, Německo, Norsko, Dánsko a také Chorvatsko, Gruzie nebo Brazílie. Úplatek tam dalo méně než šest procent dotázaných.
 

Z Čechů zaplatilo loni úplatek 14 procent dotazovaných, což ČR řadí do předposlední skupiny nejméně zkorumpovaných – tedy skupiny, v níž míra korupce dosahuje druhých nejnižších hodnot. Spolu s ČR se tím může pyšnit Francie, Čína, Bulharsko, Rakousko a Polsko.
 

Nejzkorumpovanější jsou politické strany – myslí si to 80 procent dotázaných oproti 71 procentům z průzkumu z roku 2004. Největší pokles důvěry pak zaznamenaly náboženské organizace – v roce 2004 je za úplatné považovalo 28 procent lidí, dnes tento názor zastává 53 procent dotázaných.
 

Největšího nárůstu korupce si všimli obyvatelé Evropy (73 procent) a Severní Ameriky (67 procent). Na druhou stranu braní úplatků je právě v zemích Evropské unie a Severní Ameriky nejméně časté, přiznalo ho jen pět procent dotázaných.
 

Oproti tomu o 11 procent oproti roku 2004 vzrostla důvěra v justici – za zkorumpovanou ji považuje 43 procent dotázaných.
 

Transparency International vyzpovídala 92 tisíc lidí v 86 zemích světa.

 

 

tn.cz / Mediafax