levicová sněmovna

První kolo parlamentních voleb ve Francii vyhráli socialisté

První kolo parlamentních voleb ve Francii vyhráli v neděli socialisté prezidenta Françoise Hollanda. Volilo je 40 procent voličů.

Společně se Zelenými by mohli mít socialisté v 577členném Národním shromáždění (dolní komoře parlamentu) pohodlnou většinu 295 až 347 křesel.


Konzervativce z pravicové Unie pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho volilo 35 procent respondentů. Mohli by získat 210 až 263 mandátů.


Průzkum institutu CSA ukazuje podporu i pro nacionalisty z krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marine Le Penové. Ta chce Francii zbavit eura a bojovat proti islamizaci. FN, kterou volilo téměř 14 procent dotázaných, by mohla obsadit až tři křesla. V roce 2007 ji volila jen čtyři procenta voličů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Evropa nad propastí: Francie "zradila" Německo a odmítá rozpočtovou unii


Oficiální výsledky by měly být známy v pondělí. Druhé kolo, které rozhodne o definitivním složení sněmovny, je naplánováno na neděli 17. června


Úspěchu levice ve volbách pomohla i nová vláda, která zavedla řadu opatření na "povzbuzení" obliby nového vedení země. Hned na svém prvním zasedání si snížila mzdy o 30 procent, menší plat bude brát i prezident Hollande. Kabinet také nařídil audit veřejných financí.
 

anš tn.cz / Mediafax