Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

První oběť slovenských voleb. Expremiér Dzurinda chce odejít z čela strany

Mikuláš Dzurinda
Zdroj: Mediafax
Expremiér Mikuláš Dzurinda už naznačil, že jako šéf strany přebírá za volební debakl odpovědnost

Slovenský expremiér a nynější ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda v neděli naznačil, že se chystá odstoupit z funkce předsedy Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ), píše webový portál deníku Pravda. Dzurinda tak reaguje na neúspěch strany ve volbách do parlamentu.

V sobotních volbách, které vyhrál sociálnědemokratický Směr, se SDKÚ umístila na pátém místě a ztratila postavení vůdčí strany slovenské pravice. Dzurinda označil výsledek SDKÚ za osobní prohru. "Za porážku přebírám plnou odpovědnost," zdůraznil.
 

Na přímou otázku novinářů, zda míní odstoupit z čela strany, šéf SDKÚ řekl, že v pondělí se schází předsednictvo strany, které se vedením SDKÚ bude zabývat. "Oceňuji rozhodnutí Lucie Žitňanské (místopředsedkyně SDKÚ) kandidovat na funkci předsedkyně strany. Mám z toho radost," pravil Dzurinda.
 

Dzurinda byl v letech 1998 až 2006 slovenským premiérem. V nynější vládě premiérky Ivety Radičové zastával funkci ministra zahraničí. V čele SDKÚ stojí od roku 2000, od jejího vzniku.

ČTĚTE TAKÉ:
Fico ovládl slovenský parlament a zřejmě bude premiérem. První cestu plánuje do Prahy

 

Dzurindu a jeho SDKÚ zjevně poškodila aféra Gorila, která naznačuje propojení mezi vlivnými finančníky a politickou elitou. Aféra pochází z období druhé Dzurindovy vlády.
 

Suverénním vítězem sobotních voleb je Směr. Tato strana dostala 44,4 procenta hlasů, volilo ji 1,1 milionu Slováků. Směru to vyneslo 83 křesel ve stopadesátičlenné Národní radě (slovenském parlamentu).
 

Tak přesvědčivé volební vítězství dosud žádná strana v historii samostatného Slovenska nezaznamenala. Pětiprocentní hranici hlasů potřebnou pro vstup do parlamentu překročilo pět dalších stran, které se řadí na pravici. Skončily však s propastným odstupem za Směrem.

PSALI JSME:
České reakce na Ficovo drtivé vítězství: Poučme se z toho, hřímají politici

 

Druhé Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) získalo 8,8 procenta hlasů (16 poslanců), třetí seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti dostalo 8,6 procenta (16 křesel). Čtvrtý je Most-Híd se 6,9 procenta (13 poslanců), pátá Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) se 6,9 procenta (11 poslanců) a šestá Svoboda a Spravedlnost (SaS) s 5,9 procenta (11 poslanců).
 

Do parlamentu nepostoupili nacionalisté Jána Sloty ze Slovenské národní strany a Hnutí za demokratické Slovensko expremiéra Vladimíra Mečiara. Slotu a Mečiara pokládají analytici za další "oběti" voleb.

tn.cz / mediafax / gar