Rozhovor s ruským prezidentem

Putin: Nechci být doživotním prezidentem! Monarchie už skončila

Vladimir Putin
Zdroj: isifa.com

Vladimir Putin prý nechce být prezidentem Ruska až do konce svého života! Podle jeho slov totiž éra monarchie už dávno skončila. Kandidaturu v roce 2018 proto prý zváží. V rozhovoru ruský prezident také mimo jiné hovořil i o Krymu.

Ruský prezident Vladimir Putin nehodlá být doživotním prezidentem, jeho mandát je vymezen ruskou ústavou. Šéf Kremlu to prohlásil v obsáhlém rozhovoru, který zveřejnila státní agentura TASS. Po uplynutí nynějšího mandátu v roce 2018 prý zváží další kandidaturu s ohledem na aktuální situaci a na své preference.

 

Putin komentoval výrazné ochlazení vztahů Ruska se Západem, které vyvolala jeho politika vůči Ukrajině. Odmítl, že nynější tlak Západu zavede jeho zemi do izolace. "Vnímali jsme osudovost železné opony. Touto cestou v žádném případě nepůjdeme a nikdo kolem nás zeď stavět nebude. Je to nemožné," zdůraznil Putin.

 

Západ podle Putina udělal chybu, když namířil své sankce na lidi z prezidentova blízkého okolí. "Vycházeli z mylného předpokladu, že mám obchodní zájem na kontaktu s lidmi zařazenými do seznamu. Jejich poškozením mířili na mě. To ale absolutně neodpovídá skutečnosti," řekl ruský vůdce.

 

Podle Putina v Rusku oligarchické struktury neexistují, miliardáři nemají vliv na rozhodování státu. Oligarchové "zbohatli dávno a absolutně legálně. Nic neukradli, nic nezprivatizovali, jak se to dělalo v 90. letech", řekl prezident a dodal, že sankce namířené proti ruským miliardářům blízkým Kremlu jsou hrubým porušením lidských práv.

 

 

Zábor Krymu byl podle Putina jeho osobním rozhodnutím a osoby, zařazené na západní sankční seznam, se o něm dozvěděly z médií.

 

Anexe Krymu byla pro Putina strategickým rozhodnutím, které určitě skončí úspěchem. "Jsme prostě silnější než všichni ostatní, protože máme pravdu. Když ruský člověk cítí pravdu, je neporazitelný. Když naopak necítí vnitřní jistotu, čelí pochybám, jež jsou nebezpečné. V daném (krymském) případě pochyby nemám," uvedl šéf Kremlu.

 

Putin v rozhovoru připustil, že se dopouští chyb, o konkrétních příkladech ale hovořit nechtěl. "V tak rozsáhlé práci se stává, že něco bylo možné udělat jinak, lépe. Nejde ale o záležitosti globálního, strategického charakteru," uvedl.

Související témata:
TN.cz