Putinův návrat na "trůn" bude jako korunovace cara

Putin na MAKS 2009
Zdroj: oficiální zdroj
Vladimir Putin

Vladimir Putin v pondělí po čtyřech letech opět vymění premiérské křeslo za prezidentské. A jaká to bude oslava! Požehná mu i pravoslavný patriarcha Kirill a rozezní se zvony. Jen uzavřená recepce přijde státní kasu na 17 milionů korun.

Nácvik na inauguraci Putin nepotřebuje, po červeném koberci se do kremelského Andrejevského sálu prošel již dvakrát. Potřetí ho nemůže nic překvapit.
 

Ceremonie zůstává prakticky stejná, změní se jen výtisk ústavy. Tentokrát bude Putin přísahat na ústavu, kde se píše, že nový prezident zůstává v čele státu šest let.
 

Inaugurace se uskuteční tam, kde tomu bylo posledních 20 let – ve Velkém kremelském paláci. Těsně před polednem místního času prezidentské auto projede Spasskou bránou a zaparkuje u vstupu do paláce. Putin pak projde budovou a vejde do Andrejevského sálu, kde složí slib.
 

Slavnostní ceremonii bude přihlížet téměř dva tisíce lidí včetně dosluhujícího prezidenta Dmitrije Medveděva, gubernátorů, předsedů obou komor parlamentu, poslanců, hlav diplomatických misí a VIP hostů, jako jsou italský expremiér Silvio Berlusconi, bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a podle některých informací dokonce i Arnold Schwarzenegger.

PSALI JSME:
Putinova inaugurace bude Rusko stát miliony! Podívejte se, co ochutnají hosté banketu

 

Po složení slibu se Putin obrátí k Rusům se slavnostní řečí. Zazní hymna a nad kremelskou rezidencí prezidenta zavlaje standarta. Putin pak vyjde před palác na slavnostní pochod Prezidentského pluku Soborným náměstím (Chrámovým náměstím) Kremlu. Po přehlídce se rozezní zvony ve zvonici Ivana Velikého.
 

V kremelském chrámu Zvěstování panny Marie následně pravoslavný patriarcha Kirill odslouží mši.
 

Putinův návrat do Kremlu odvysílá hned šest televizních stanic, Medveděvovu inauguraci v roce 2008 přitom vysílaly v přímém přenosu jen tři televize. Tentokrát se navíc televize neomezí jen na samotnou ceremonii.

ČTĚTE TAKÉ:
Po celém Rusku demonstrují tisíce lidí proti novému prezidentovi Putinovi

 

Státní televizní stanice Pěrvyj kanal hodlá od rána vysílat speciál o přípravách k inauguraci, rozhovory s politology a experty. Televize NTV večer odvysílá německý dokumentární snímek "Já, Putin. Portrét" německého novináře Huberta Seipela, který s Putinem strávil několik týdnů.
 

Slavnostní recepce u příležitosti jeho inaugurace vyjde státní kasu na 26 milionů rublů (necelých 17 milionů korun). Na honosné hostině v ruském stylu nebudou chybět hřebenatky s palačinkami, uzený platýs, kachní rolády s rozmarýnem, vodka Kremlin či desetiletý stejnojmenný koňak.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / gar