Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Radičová vystoupila ze Slovenské křesťanské unie

kontrarozvědka sledovala Radičovou
Zdroj: Mediafax
Iveta Radičová

Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová se ve čtvrtek vzdala členství ve Slovenské demokratické a křesťanské unii (SDKÚ) Mikuláše Dzurindy.

Radičová vystoupení z SDKÚ oznámila v dopise, který přinesla do bratislavské centrály strany. Automaticky tak přišla i o funkci místopředsedkyně, uvedla agentura Mediafax s odvoláním na slovenský zpravodajský web sme.

 

S ohledem na ukončení členství se už Radičová nezúčastní blížícího se kongresu SDKÚ, na kterém se bude volit předseda strany.

 

"Protože odcházím, považovala bych za nevhodné, nefér a nad rámec mé pozice a práv, abych vstupovala do tohoto rozhodovacího procesu," podotkla.

 

Radičová po pádu jejího kabinetu vzkázala, že odejde z politiky. Slib dodržela, avšak někteří politici věří, že by mohla v roce 2014 kandidovat na prezidentku.

 

Pětapadesátiletá socioložka Radičová nyní působí na pedagogické fakultě Univerzity Komenského. Před časem sdělila, že už kývla na nabídku přednášet univerzitě v Oxfordu.

 

Vláda vedená Radičovou padla loni 11. října poté, co ji potopila jedna z koaličních stran - Svoboda a Solidarita (SaS). Tato strana nehlasovala pro euroval, jak je na Slovensku nazýván Evropský fond finanční stability. Kabinet přitom toto hlasování spojil s hlasováním o důvěře.

 

Březnové volby do parlamentu, v nich Radičová nekandidovala, vyhrál sociálnědemokratický Směr Roberta Fica. Získal v parlamentu většinu a Fico sestavil vládu jedné strany, ve které zasedlo několik nestraníků.

muf tn.cz / Mediafax