Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

radikální islám

Vzkaz rodině před popravou: Přeji si, abych nebyl Američanem

James Foley
Zdroj: youtube.com / facebook.com

Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video, na kterém popravili amerického novináře Jamese Foleye, jenž byl před téměř dvěma lety unesen v Sýrii. Muž před popravou vyslal mrazivý vzkaz své rodině.

Video s názvem Vzkaz Americe bylo podle agentury Reuters zveřejněno prostřednictvím sociálních sítí. Zatím nebylo možné ověřit jeho autenticitu. Šlo by o první případ, kdy IS takto veřejně zabil amerického občana. Foleyho, jenž na Blízkém východě působil pět let, unesli neznámí ozbrojenci 22. listopadu 2012 - více najdete ZDE!
 

Co vzkázal své rodině?
 

"Vyzývám svou rodinu, přátele a milované, aby se postavili proti mým skutečným vrahům, vládě Spojených států. To, co se mi stane, je jenom výsledek jejího kriminálního jednání. Zpráva pro mé milované rodiče – zachraňte moji důstojnost a nepřijměte žádnou nevalnou satisfakci od lidí, kteří zatloukli poslední hřebík do mé rakve svým posledním bombardováním v Iráku. Volám svého bratra Johna, který slouží u amerického letectva. Zamysli se nad tím, co děláš. Zamysli se nad životy, které jsi zničil, včetně toho z vlastní rodiny. Johne, zamysli se nad tím, kdo rozhodl o nedávném bombardování Iráku a zabil tyto lidi. Mysli na to, koho skutečně zabili. Myslíš, že když o bombardování rozhodli, tak mysleli na mě nebo naší rodinu? Ten den jsem zemřel, Johne. Když velitelství rozhodlo o shození bomby, zemřel jsem. Podepsali tím můj úmrtí list. Přál bych si, abych měl víc času. Přál bych si, abych měl naději na svobodu, přál bych si znovu vidět svou rodinu. Ale je všemu konec. Po tom všem si přeji, abych nebyl Američanem."
 

GALERIE: Popravený novinář James Foley

1
/
7
Zdroj: facebook.com
Popravený novinář James Foley před únosem - 7

 

Rodina je na popraveného muže hrdá
 

Novinářovu smrt potvrdila jeho rodina a na facebooku nechali zřídit vzpomínkový profil. Zdůraznili, že "na něj nikdy nebyli hrdější". "Nasadil svůj život, aby světu ukázal utrpení syrského lidu," uvedla matka novináře Diane Foleyová a poprosila islamisty, aby ušetřili životy ostatních rukojmí. "Stejně jako Jim jsou nevinní. Nemají vliv na politiku americké vlády v Iráku, Sýrii, ani jinde na světě," napsala Foleyová.
 

 

Islamisté z IS ovládají části Sýrie a sever Iráku, kde sunnitská organizace vyhlásila chalífát. Její úsilí o ovládnutí obří přehrady u severoiráckého Mosulu vyvolalo reakci americké armády. Ta poprvé od stažení ze země v roce 2011 v posledních dnech provedla nálety, jimiž podpořila pozemní jednotky irácké armády a kurdských milic.

 

TN.cz / ČTK / vem