Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Raketoplán Discovery přistál. Na zádech ho nesl Boeing 747

Raketoplán Discovery se vydal na svou poslední cestu. Na zádech speciálně upraveného Boeingu 747 odletěl z Kennedyho vesmírného centra do Národního leteckého a vesmírného muzea ve Washingtonu, kde bude vystaven.

Za úsvitu místního floridského času odstartoval z Kennedyho vesmírného centra speciálně upravený Boeing 747, který na svých zádech nesl raketoplán Discovery. Jeho let směřoval do muzea ve Washingtonu, kde krátce po páté hodině odpolední přistál.
 

Raketoplán Discovery dostal jméno podle lodi mořeplavce Jamese Cooka. Jeho první let do vesmíru se datuje na 30. srpna 1984, kdy vynesl dva satelity na oběžnou dráhu. Celkem do vesmíru vylétl 39x.

 

 

Ze své poslední vesmírné cesty se Discovery vrátil loni v březnu. Na svém kontě má mnoho vesmírných prvenství a historických úspěchů. Je prvním raketoplánem, který pilotovala žena, vynesl nejvíce lidí do kosmu a dokázal jako první "přivézt“ z vesmíru družici na Zemi.

 

 

Podívejte se na reportáž o posledním letu raketoplánu Discovery do vesmíru:

 

 

PSALI JSME:

Historie raketoplánů v datech! VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT!

 

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O RAKETOPLÁNECH

• Raketoplány NASA jsou první vesmírné lodi umožňující opakované použití - kromě externí palivové nádrže, která je po startu odhozena a shoří v atmosféře.

 

• Plán vyvinout raketoplány pro cesty do vesmíru vyhlásil 5. ledna 1972 prezident Richard Nixon. Vývoj byl zahájen v dubnu příštího roku. První raketoplán - Columbia - vyletěl na oběžnou dráhu 12. dubna 1981.

PODÍVEJTE SE NA ODLET RAKETOPLÁNU Z KENNEDYHO VESMÍRNÉHO CENTRA:

 

PSALI JSME:

NÁDHERA! Prohlédněte si poslední přistání raketoplánu Discovery

 

• Firma Rockwell International pro NASA postavila celkem šest raketoplánů: zkušební Enterprise (který létal pouze v atmosféře), Columbii, Challenger, Discovery, Atlantis a Endeavour.

 

• Challenger a Columbia - ztroskotaly v letech 1998 a 2003. Challenger vybuchl při startu, Columbia se rozpadla při návratu na Zemi. Při každé z těchto havárií přišlo o život všech sedm astronautů na palubě.

tn.cz / hru