Jediný přežil Hirošimu i Nagasaki, teď podlehl rakovině

Japonec Cutomu Jamaguči přežil dvě atomové bomby
Zdroj: oficiální zdroj
Japonec Cutomu Jamaguči přežil jako jediný dvě atomové bomby. Teď zemřel na rakovinu.

Svět přišel o obdivuhodného muže, kterého nezničily atomové bomby v Hirošimě a Nagasaki.

Ve věku 93 let zemřel Japonec Cutomu Jamaguči, který jako vůbec jediný člověk na světě přežil americký jaderný útok na japonská města Hirošima a Nagasaki na konci druhé světové války. Jamaguči prohrál boj s rakovinou žaludku v pondělí, jeho rodina to oznámila japonskému tisku teprve ve středu.


Cutomu Jamaguči byl v Hirošimě 6. srpna 1945, kdy americké letadlo svrhlo na toto město jadernou bombu, na obchodní cestě. S těžkými popáleninami se vrátil do rodného Nagasaki, kde stejnou hrůzu zažil o tři dny později.

 

Říkali mu hikabuša


Jamaguči směl využívat veškeré výhody vyplývající z označení hibakuša, na něž má právo každý, kdo přežil jaderný výbuch, už kvůli explozi v Nagasaki. Teprve loni oficiálně dosvědčil, že přežil i jaderné bombardování v Hirošimě.


Podle japonských úřadů to však neznamenalo, že by snad požíval větší výhody než ti, co přežili jeden jaderný výbuch. Z japonských zákonů vyplývá, že každý hibakuša má nárok na finanční kompenzaci a bezplatné lékařské ošetření. Stát navíc hradí náklady spojené s jeho pohřbem.


Přihlásil se až loni


Jamagučimu trvalo dlouho, než se jako jediný přeživší bombardování obou měst přihlásil japonským úřadům. Učinil tak teprve loni v březnu. Podle vlastních slov chtěl ještě před svou smrtí "vypovědět o hrůzách, které může znát pouze ten, kdo přežil dva výbuchy atomové bomby“.
 

Jaderné bomby v Hirošimě a Nagasaki zabily kolem 200 tisíc lidí. Dvě třetiny obětí má na svědomí bombardování Hirošimy, zbytek usmrtili Američané v Nagasaki. Na následky ozáření umírali lidé ještě desítky let po bombardování.
 

 
Podívejte se na jadernou explozi v Hirošimě. Více o kontroverzním útoku si přečtěte ZDE

 

 

 

A takhle to vypadalo v Nagasaki. A zde najdete podrobnosti
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax