Reaktory Fukušimy se topí ve vodě! Jiná možnost prý není!

Voda pronikla již do všech suterénů budov se čtyřmi poškozenými reaktory japonské jaderné elektrárny Fukušima 1. Technici ale s chlazením vodou musí pokračovat, informuje v úterý agentura AFP.

"Musíme zabránit přehřátí palivových tyčí a jejich vysušení. Další chlazení (vodou) je proto nevyhnutelné,“ oznámil mluvčí japonské vlády Jukio Edano.

 
Technici kropí reaktory vodou celou dobu od ničivého zemětřesení. Minulý týden ve čtvrtek se ale ukázalo, že podlahy suterénů všech čtyř poškozených bloků včetně tunelů, které k nim vedou, zaplavila radioaktivní voda, což ztěžuje práci na likvidaci havárie.

ČTĚTE TAKÉ:
 
Elektrárnu Fukušima 1 na severovýchodě Japonska poničily silné otřesy z 11. března. Vlna tsunami, která byla až 14 metrů vysoká, vyřadila chladicí systémy a technici se od té doby snaží snížit rostoucí teploty v reaktorech a zabránit roztavení palivových článků.

 
Opětovné spuštění chladicích systémů pokračuje pomalu. Zaměstnancům elektrárny a dobrovolníkům může trvat ještě více než měsíc, než se jim podaří definitivně ochladit reaktory.
 
Velké obavy vzbuzuje radiace, která z elektrárny uniká. Kvůli ní japonské úřady evakuovaly obyvatele z okolí elektrárny do vzdálenosti 20 kilometrů a vyzvaly tisíce dalších Japonců žijících nedaleko Fukušimy, aby odešli.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax