Řecko bez premiéra! Papandreu podává demisi

Socialistický premiér Řecka Jorgos Papandreu ve středu v televizním a rozhlasovém projevu oznámil národu, že podává demisi. Překvapivě však nesdělil to, na co Řekové čekali nejvíc: jméno svého nástupce v čele vlády, informuje agentura AFP.

"Rád bych popřál mnoho úspěchů novému premiérovi a nové vládě... Budu stát po jejich boku," řekl, aniž uvedl jediné jméno.

 

Papandreu ujistil, že hlavní řecké strany udělají vše pro to, aby Řecko udržely mezi zeměmi, kde se platí eurem. V řeči slíbil, že strany schválí záchranný balíček pro Řecko od zemí eurozóny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Raději EURO než ŘECKO! Merklová dala ultimátum…

 

Záchranný balíček pro předlužené Řecko obsahuje 130 miliard eur (3,2 bilionu korun) a padesátiprocentní odpis řeckých dluhů. To znamená, že Řecku mají být seškrtány dluhy za 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

 

Papandreu se nyní chystá do prezidentského paláce, kde se má setkat s prezidentem Karolosem Papuliasem. Předloží demisi a měl by mu také navrhnout nového premiéra.

 

Agentura Reuters ve středu napsala, že šéfem vlády národní spásy, která má odvrátit bankrot Řecka a zemi dovést k předčasným volbám, bude patrně předseda parlamentu Filippos Petsalnikos. Sdělily jí to zdroje zdroje socialistů a konzervativců, kteří o vládě jednají.

 

"Shodli jsme se na Petsalnikosovi. Věci se ale ještě mohou změnit poté, co bude premiér (šéf socialistů Jorgos Papandreu) mluvit s prezidentem," citovala Reuters zdroj z jednání.

 

Socialisté z vládní strany PASOK a konzervativci z opoziční Nové demokracie se na Petsalnikosovi dohodli po třech dnech rozhovorů.

tn.cz / Mediafax