Řečtí archeologové šetří! Končí bádání a památky zakopávají

Nedostatek peněz přiměl řecké archeology ukončit bádání a požádat, aby cenné nálezy byly zakopány. Informuje o tom v pátek agentura AFP.

Profesor archeologie na Aristotelově univerzitě v Soluni Michalis Tiveolunirios požádal řecké ministerstvo kultury, aby zakopalo pozůstatky raně křesťanské baziliky, objevené před dvěma lety při stavbě metra.

 

Archeologům seškrtali peníze, nemohou proto pokračovat v průzkumu. Chybí také peníze na ochranu nalezišť, hrozí, že budou vypleněny.

 

Tiveiros dospěl k závěru, že památky budou pod zemí ve větším bezpečí. "Matka Země je nejlepší ochránkyně našich památek. Nechme je v půdě, ať je najdou archeologové v roce 10 000, kdy Řekové a jejich politici možná prokážou větší úctu k historii," prohlásil archeolog.

 

"Nemohli jsme provádět vykopávky v roce 2011. V létě jsme našli na nalezišti deset nových jam, které nebyly naše. Patřily nejspíš našim 'kolegům', vykradačům hrobů," postěžoval si Pavlos Chrysostomou, který dohlížel na vykopávky v nekropoli ve městě Pella na severu Řecka.

 

Pella byla hlavní městem starověké Makedonie. Archeologové na nalezišti objevili také vzácné zlaté pohřební masky, které zdobily hroby makedonských šlechticů a významných bojovníků. Masky tohoto typu, spolu s dalším zlatem uloupeným z hrobů, byly nalezeny loni v říjnu u pašeráků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nezaměstnaný Řek postřelil a unesl několik lidí

 

Chrysostomou uvedl, že archeologický výbor ocenil hodnotu nálezů na 11,3 milionu eur (280 milionů korun).

 

Předlužené Řecko muselo zavést úsporná opatření, aby dostálo podmínkám pro půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

tn.cz / Mediafax