Řečtí námořníci stávkují. Ostrovy zůstanou odříznuty od světa

Trajektové spojení mezi řeckými ostrovy a pevninou narušila v úterý a ve středu před řeckými ortodoxními velikonočními svátky stávka. Celořecký námořní svaz (PNO) tak protestuje proti úsporným opatřením vlády.

Trajekty právě v době Velikonoc využívají každoročně desetitisíce lidí, kteří chtějí tyto církevní svátky strávit se svými rodinami žijícími na ostrovech. Velikonoce navíc otevírají hlavní sezonu tohoto odvětví turistického ruchu, který poskytuje Řekům jedno z pěti pracovních míst.


ČTĚTE TAKÉ:

Řecké trajekty stojí, námořníci stávkují kvůli úsporám

 

 

"Žádný z trajektů, který měl ráno vyplout z přístavu Pireus, nevyplul," uvedl podle agentury Reuters pracovník pobřežní stráže.

 

 

Politici z největších stran i zástupci vedení trajektové dopravy do poslední chvíle vyzývali námořníky, aby protest odvolali, stávkou podle nich bude toto hospodářské odvětví značně poškozeno.

 

"Zničí to velikonoční turistiku na všech řeckých ostrovech, neumožní to tisícům farmářů včas prodat jejich produkty a vše se velmi zkomplikuje," řekl Vassilis Korkidis, prezident Národní konfederace řeckého obchodu.

 

"Jsme neustále rukojmími stávek a protestů, jejich výsledkem je jen ničení jedné sociální skupiny jinou dělnickou skupinou," dodal Korkidis.

 

Námořníci pracující na trajektech odmítají vládní reformy penzí, financování zdravotnické péče a otevření tohoto odvětví. "Chápeme problémy, které stávka způsobí. Naše stávka bude mít následky," prohlásil Celořecký námořní svaz s tím, že nemá jinou možnost.

 

Několik trajektů nakonec ale v úterý vyplulo z menších přístavů. Pobřežní stráž prozatím není schopná odhadnout, kolik spojů bylo kvůli protestu zrušeno.

 

Řecké ortodoxní Velikonoce letos připadají na 15. dubna.

 

"Na sektor útočí vláda, která se snaží zničit naše sociální výdobytky," uvedl v prohlášení Celořecký námořní svaz.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / kos