Republikán Romney zvítězil už v druhých primárkách

Kandidát na prezidenta Mitt Romney zvítězil v republikánských primárkách v americkém státě New Hampshire. Stal se tak první republikánem od roku 1976, který zvítězil v primárkách v Iowě i New Hampshire, informuje ve středu webový portál televize Fox a agentura Reuters.

Po sečtení 92 procent hlasů má bývalý guvernér státu Massachusetts 39 procent. Na druhém místě získal kongresman z Texasu Ron Paul 23 procent, na třetím je někdejší guvernér Utahu a velvyslanec v Číně Jon Huntsman s 17 procenty. O čtvrté místo a devět procent hlasů se dělí někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich a bývalý senátor za Pensylvánii Rick Santorum, poslední je s jedním procentem texaský guvernér Rick Perry.
 

Romney pronesl řeč, ve které poděkoval svým voličům a pokračoval ve volební kampani.
 

"Obamovi už došly nápady. Teď mu docházejí i výmluvy. A dnes večer žádáme dobré lidi Jižní Karolíny, aby se připojili k občanům New Hampshire a udělali 2012 rokem, kdy mu vyprší čas," řekl Romney.
 

PSALI JSME:

Republikáni vybírají soupeře Obamovi, vede Rommey. Perry to vzdal
 

Mormon Romney vyhrál první klání republikánů v Iowě. Katolíka Ricka Santoruma porazil o pouhých osm hlasů.
 

V Iowě hlasovali na shromážděních pouze registrovaní republikáni. V primárkách v New Hampshire, státě na východním pobřeží USA, mohli volit kandidáta republikánů všichni registrovaní voliči s výjimkou těch, kteří se zapsali k demokratickým primárkám.
 

Další kola se budou konat 21. ledna v Jižní Karolíně a poté 31. ledna na Floridě.
 

V sérii republikánských primárek se rozhodne o vyzyvateli demokrata a stávajícího prezidenta Baracka Obamy.

tn.cz / Mediafax