Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Republikáni vybírají soupeře Obamovi, vede Rommey. Perry to vzdal

Bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney vyhrál v Iowě první ze série primárek, ve kterých se rozhoduje o nominaci republikánů pro prezidentské volby, informuje ve středu televize CNN. Druhého Ricka Santoruma porazil o pouhých osm hlasů. Prezidentskou kampaň prozatím vzdal texaský guvernér Rick Perry.

Romney a Santorum získali v primárkách shodně po 25 procentech. Přepočteno na hlasy, pro Romneyho hlasovalo 30 015 registrovaných členů strany, zatímco pro bývalého senátora z Pensylvánie Santoruma "jen" 30 007.


"Gratuluji guvernérovi Mittu Romneymu, vítězi volebního shromáždění v Iowě. Gratuluji i senátoru Santorumovi za velice těsné druhé místo, bylo to znamenité klání," řekl po oznámení výsledků šéf republikánů v Iowě Matt Strawn.


Právě Romney je pokládán za nejpravděpodobnějšího republikánského kandidáta v prezidentských volbách, které se budou konat 6. listopadu.


Třetí příčku v Iowě obsadil texaský kongresman Ron Paul s 21 procenty, vůdce republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Newt Gingrich skončil se ziskem 13 procent hlasů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Obamovo křeslo za 14 let vězení! Guvernér ho chtěl prodat, půjde bručet


Páté místo obsadil guvernér Texasu Rick Perry s 10 procenty. Kongresmanka z Minnesoty Michelle Bachmannová zatím získala pět procent a bývalý guvernér Utahu Jon Huntsman, který volební shromáždění v Iowě vynechal, má jedno procento.

 

Primárky v Iowě jsou tradičně považovány za síto zužující výběr kandidátů. Po neúspěchu v republikánských primárkách v Iowě už se texaský guvernér Rick Perry rozhodl svou prezidentskou kampaň pozastavit.


"Rozhodl jsem se vrátit do Texasu a přehodnotit průběh kampaně," řekl guvernér Perry po oznámení předběžných výsledků hlasování v Iowě a tím fakticky pozastavil svou kampaň. Perry se nebude účastnit dalších předvolebních akcí, které se měly konat v Jižní Karolíně.Naopak Bachmannová i přes nepříliš optimistické výsledky v prvních primárkách slíbila, že v klání o Bílý dům setrvá.

 

PSALI JSME:

Republikán Cain vzdal kandidaturu na prezidenta USA


V sérii republikánských primárek se rozhodne o vyzyvateli demokrata a stávajícího prezidenta Baracka Obamy. Za nejpravděpodobnějšího republikánského kandidáta je pokládán Romney.

 

Prezidentské volby se v Americe tradičně uskuteční v úterý po prvním listopadovém pondělku. Letos to připadá na 6. listopadu.

maš tn.cz / Mediafax